Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Prezentace výsledků výzkumu, ale i debaty o možnostech spolupráce s akademickými i komerčními partnery byly součástí „nano tour“ v Beneluxu, jíž se v posledním březnovém týdnu zúčastnili i zástupci vedení CATRIN. Ti kromě jednání a seminářů na ambasádách v Lucemburku, Bruselu a Haagu navštívili také výzkumný ústav IMEC v Lovani, jenž působí v oblasti nanoelektroniky a digitálních technologií.

Lucenmursko2

Cílem prezentační a networkingové akce Nano Technologies 2022 bylo představit v zemích Beneluxu sílu a potenciál České republiky v oblasti vývoje nových nanotechnologií a jejich uplatnění v praxi. Společný projekt tří Velvyslanectví ČR v zemích Beneluxu, který se konal v rámci ekonomické a vědecké diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR, odstartoval odborný seminář v prostorách Velvyslanectví České republiky v Lucemburku. Zúčastnili se ho zástupci agentur na podporu inovací a rozvoje hospodářských vztahů obou zemí, akademické sféry či firem. Následoval obdobný seminář v Pražském domě v Bruselu, kde se navíc do debaty zapojili i zástupci Evropské komise.

Z Bruselu vědci pokračovali do výzkumného ústavu IMEC, který je lídrem ve výzkumu a vývoji v belgickém i globálním měřítku v převodu vědeckých inovací do průmyslových řešení. Pracuje v něm na 5000 zaměstnanců z 95 zemí.

„Při návštěvě IMEC jsme identifikovali obrovský potenciál pro vzájemnou spolupráci. Navštívili jsme i místní laboratoře vyžadující speciální režim čistých prostor pro vývoj polovodičů, které jsou největší svého druhu na světě. Spolupráci plánujeme ve výzkumu grafenových derivátů a v oblasti nových energetických technologií,“ uvedl vědecký ředitel CATRIN-RCPTM Radek Zbořil.

Závěrečný den programu zorganizovalo Velvyslanectví ČR v Nizozemském království. Uspořádalo prezentační akci zaměřenou na představení aktuálních úspěchů v této high-tech oblasti nizozemským relevantním firmám a institucím a na navázání kontaktů mezi českými účastníky mise s jejich potenciálními nizozemskými partnery.

„V následné živé diskuzi si mohli nejen vyměnit zkušenosti z realizace vlastních výzkumů a úskalí jejich komercializace, ale také předběžně domlouvat spolupráci na společných výzkumných projektech s finanční podporou jak z dotačních programů obou zemí, tak z příslušných fondů Evropské unie,“ uvádí na svých webových stránkách Velvyslanectví ČR v Haagu.

„Kromě stěžejní návštěvy ve výzkumném centru IMEC, které přineslo řadu příležitostí pro vzájemnou spolupráci s CATRIN, bylo vysoce přínosné i setkání se zástupci Evropské komise a členy vědecké diplomacie tří Velvyslanectví ČR v zemích Beneluxu, především s panem velvyslancem v Belgickém království panem Pavlem Kluckým,“ shrnul přínosy akce Nano Technologies 2022 ředitel CATRIN Pavel Banáš.

Zahraniční výpravy se zúčastnili rovněž zástupci CEITEC/VUT, Technické univerzity v Liberci i členové Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.

 

Zdroj: CATRIN

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: CATRIN
Kategorie: Z domova