Již od čtvrtka 7. 6. 2018 se na výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech koná největší populárně naučná akce v České republice – Veletrh vědy 2018. Akce nabízí přes 100 expozic a bohatý doprovodný program. Zdarma může veletrh kdokoliv navštívit až do soboty.
Veletrh vědy je největší populárně naučná akce v ČR, kterou každoročně pořádá Akademie věd ČR. Akce prezentuje široké veřejnosti v jeden čas na jednom místě to nejzajímavější, co může česká věda nabídnout ze světa přírodních, technických, humanitních i společenskovědních oborů. Cílem Veletrhu vědy je nejen popularizovat vědu, ale i podpořit uplatnění mladých vědců v praxi.
Vstup na veškerý program je zdarma. Veletrh vědy je otevřen od 10:00 do 18:00 hodin. Na přednášky, vědecká představení, panelové diskuze a program kariérní zóny jsou z kapacitních důvodů nutné rezervace, které společně s ostatními informacemi naleznete na www.veletrhvedy.cz.
Přes 100 expozic nabízí 40 pracovišť Akademie věd ČR, vysoké školy a další vědecké instituce i firmy. Některé stánky budou připomínat improvizované laboratoře, jiné doplní interaktivní exponáty. „Prostřednictvím virtuální reality přeneseme návštěvníky z veletrhu i do středověkého hradiště nebo laboratoře známého českého chemika Antonína Holého. Lidé si mohou vyrobit vlastní zemětřesení, seznámí se se superpočítači, výzkumem parazitů, lasery či falzátorskými postupy v Padělatelském doupěti Ústavu pro českou literaturu AV ČR a mnohé další,“ dodává k bohaté náplni expozic PR manažerka veletrhu Andrea Saláková.
Na sobotní doprovodný program, který vyvrcholí show Michaela Londesborougha, chemika, odborníka a popularizátora vědy, společně s oblíbenou moderátorkou Lucií Výbornou z Českého rozhlasu - Laboratoř Lucie a Michaela: PŘÍSNĚ TAJNÉ – jsou stále k dispozici volná místa na některá představení a přednášky.
Mezi ty patří panelová diskuse moderovaná Václavem Moravcem – Jak Češi dobývají vesmír. V rámci té se bude hovořit o české stopě ve vesmírných projektech, ale také dalších zajímavostech jako je například výzkum černých děr.
Stále volná místa jsou také na besedě Petra Jana Jurečky, vědeckého pracovníka z Přírodovědecké fakulty UK a popularizátora vědy, Přírodní vědy ve fotografii a filmu. Na svém kontě má již několik krátkých přírodovědných filmů i vlastní popularizační pořad v televizi (v rámci Magazínu Víkend). Beseda nejen o zákulisí téhle „one man show“ bude plná přírodovědného know-how, technických i dramaturgických tipů.
Zdroj: Akademie věd ČR
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz