Přes 30 000 návštěvníků, více než 100 vystavovatelů na ploše 8000 metrů čtverečních, ústavy Akademie věd ČR, vysoké školy z celé republiky a desítky firem zabývajících se inovacemi. Takový byl řečí čísel pátý ročník Veletrhu vědy, který se konal od 6. do 8. června 2019 v pražských Letňanech.
„Mám velkou radost, že se rok od roku zlepšuje prezentace stánků a zvyšuje se počet vystavovatelů, kteří srozumitelnou formou prezentují široké veřejnosti výsledky své práce. Je úžasné sledovat, s jakým nadšením tu vědci vyprávějí o své práci a jak umí návštěvníky nadchnout,“ říká předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.
Letošní ročník byl výjimečný ve všech ohledech. Bylo zde nejvíce návštěvníků, konal se na největší ploše a byla zastoupena většina z 54 pracovišť Akademie věd ČR. A právě ty představily návštěvníkům neuvěřitelnou podívanou – ať už šlo o interaktivní expozice, pokusy, přednášky, workshopy a pečlivě vybrané exponáty.
Velkou část výstavního prostoru zabral například originální model černé díry a nad ním zavěšená družice Athena. Oproti skutečné družici, která by se měla vydat do vesmíru v rámci mise Evropské kosmické agentury v roce 2031, byla vyrobena v měřítku 1:4.
„Každý rok nás jednotlivé ústavy vždy překvapí, jaké úžasné expozice si pro návštěvníky připraví. Každý rok je originál. A skvělé je i to, jak se navzájem jednotlivá pracoviště motivují. Díky tomu je každý rok lepší a lepší. Je úžasné sledovat, jak k přípravám vědci přistupují s velkým nadšením. Nejlepší zpětnou vazbou jsou pak pro ně reakce návštěvníků, kteří se rok co rok vracejí,“ říká Petr Borovský z Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, která má organizaci Veletrhu vědy na starosti.
Kromě aktivit u veletržních stánků bylo možné se zúčastnit připravených doprovodných akcí v Keplerově sále. Diskutovalo se zde například o etických a sociálních důsledcích umělé inteligence a robotizace, nebo o tom, kde se potkává věda a současný seriálový fenomén Game of Thrones. Na návštěvníky čekala třeba i multimediální vědecká show, která měla upozornit na problém světelného znečištění.
Autor: Vědavýzkum.cz (JS)
Zdroj: Veletrh vědy, Akademie věd ČR
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz