Přes 80 vystavovatelů nabídne od 8. do 10. června výběr toho nejzajímavějšího, co současná věda nabízí. Co vědecká pracoviště, školy, science centra a firmy chystají a co by návštěvníci rozhodně neměli zmeškat? Budou si moci vyrobit vlastní zemětřesení a změřit jeho sílu, popovídat si tváří v tvář s umělou inteligencí, nebo vydat se na virtuální exkurzi do jaderného reaktoru. Vstup na akci je zdarma.
Návštěvníky čeká test vlastního prostorového myšlení, výlet do vesmíru v multimediální show, největší dron ve střední Evropě v akci, Klamárium plné optických klamů či prohlídka středověkého Pražského hradu prostřednictvím detailních animací.
Mimo prezentací vystavovatelů Veletrh vědy chystá také panelové diskuze s předními odborníky české vědy moderované Václavem Moravcem, či MayDay Career day, který bude vysokoškolské studenty a absolventy vědecko-technických oborů informovat o možnosti pracovního uplatnění nejen v oblasti vědy v České republice i zahraničí. Novinkou bude zóna pro pedagogy, která zájemcům z řad učitelů nabídne zajímavé přednášky, workshopy, diskuze s kolegy a další příležitosti k rozvoji vlastních pedagogických schopností.
Na Veletrhu vědy najde zábavu každý, koho baví objevovat nejnovější technické novinky, poznávat zákonitosti fungování přírody i lidské společnosti, kdo hledá svou vysokou školu či uplatnění jako absolvent nebo by chtěl podebatovat se špičkovými odborníky o jejich každodenní práci.
Veletrh vědy se uskuteční od 8. do 10. června 2017 na pražském výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech. Vstup na veletrh je zdarma.
Největší lákadla Veletrhu vědy
Výroba a měření vlastního zemětřesení
Velkým lákadlem bude stánek Geofyzikálního ústavu AV ČR, kde si lidé budou moci vyrobit vlastní zemětřesení, změřit jeho sílu, poslechnout si zvuky doprovázející seismickou aktivitu v Západních Čechách nebo se dozvědět, jak probíhá lokalizace a určení hloubky místa vzniku zemětřesení.
Největší dron ve střední Evropě v akci
Expozici s bezpilotními drony si připravila Přírodovědecká fakulta UK. Na veletrhu naučí zájemce drony ovládat díky bezpečnému trenažéru a předvede také exkluzivní exponát – největší dron ve střední Evropě v akci.
Tváří v tvář umělé inteligenci
Milovníci umělé inteligence ocení stanoviště společnosti CYBER GLOBAL s robotem NAO, který díky české umělé inteligenci Metila člověku v dialogu velmi dobře rozumí. Tento robot dokáže řídit týmy a procesem vzdělávání je posouvat k vyšším výkonům. Lidstvo se dostává do bodu zlomu, kdy člověk a robot spojují své síly, aby společně dosáhli většího pokroku ve světě nových technologií.
Návštěva jaderného reaktoru díky virtuální realitě
Unikátní expozice virtuální reality AV ČR umožní návštěvníkům akce exkurzi do jaderného reaktoru. To vše díky schematickému 3D modelu, který bude mít na Veletrhu vědy svou premiéru.
Svět komiksových bublin od A do Z
Ústav pro českou literaturu AV ČR se letos se svými návštěvníky vypraví do říše panelů a bublin. Celá expozice i doprovodné aktivity se totiž zaměří na komiksové téma. Kromě bohatě zásobené čítárny jsou na programu přednášky, dílny i prezentace, ze kterých se člověk dozví, co vůbec dělá komiks komiksem, jaké jsou jeho zvláštnosti, čím se liší český komiks od světového a proč stojí za to ho zkoumat.
Největší mince na světě
Česká firma GSP Mincovna a. s. na veletrh za přísných bezpečnostních opatření přiveze model největší mince na světě, vytvořené u příležitosti 100. výročí založení Československa. Mince je vyrobena z ryzího stříbra, v průměru má 90 centimetrů a váží neuvěřitelných 500 kilogramů. Dominantou rubové strany je portrét prezidenta T. G. Masaryka.
Pěstování rostlin ve skle i vše o vodě
Pro vášnivé botaniky připraví svůj stánek Botanický ústav AV ČR. Lidé si zde zkusí opylovat květy, měřit schopnosti šíření semen a seznámí se s životním cyklem rostliny. Dozví se také, co je dobré znát o vodě pitné, vodě ke koupání, ale i vodě odpadní. Zjistí, kam voda směřuje a jak jsou užitečné výzkumy, které provádí toto pracoviště. Ústav experimentální botaniky AV ČR představí laboratorní pěstování rostlin ve skle a tajemství rostlinných buněk pod mikroskopem.
Zdravé versus nemocné lidské tělo
Jak funguje zdravé lidské tělo? Co se stane, když člověk onemocní? Jak vzniká bolest? Nebo jak tikají biologické hodiny? Fungování lidského těla odhalí v rámci svého interaktivního stanoviště Fyziologický ústav AV ČR. Veřejnost bude moci otestovat své myšlení, orientaci a paměť v interaktivním Memory Parku a odhalit fungování lidského těla ve Fyziologické komnatě J. E. Purkyně.
Výlet do hlubin vesmíru pomocí video projekce
Nová multimediální show s průvodci Pavlem Suchanem z Astronomického ústavu AV ČR a hercem Pavlem Liškou přenese návštěvníky do vesmíru. Ve speciálně vybaveném sále čeká zájemce výlet nad planetu Zemi k nejbližší hvězdě Slunci včetně prolétnutí Sluneční soustavou až ke vzdáleným galaxiím.
V zajetí optických klamů
Psychologický ústav AV ČR představí interaktivní výstavu Klamárium plnou zábavných optických klamů, známých i méně známých. Vysvětlí, co zrakové klamy vypovídají o povaze lidského vnímání.
Cestování časem aneb exkurze do středověkého Pražského hradu
Expozice Zmizelá středověká Praha v podání Archeologického ústavu AV ČR ukáže prostřednictvím detailních animací, jak vypadal středověký Pražský hrad, jak se stavěly pilíře Karlova mostu nebo jaké dnes již zaniklé památky zdobily středověkou Prahu
Zdroj: Akademie věd ČR
- Autor článku: ne
- Zdroj: AV ČR