Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Čtvrtý ročník Veletrhu vědy, který se konal od 7. do 9. června 2018 v Praze, navštívilo během tří dnů rekordních 24 800 návštěvníků. Na veletrhu se prezentovalo 90 vystavovatelů z řad ústavů Akademie věd ČR, dalších vědeckých institucí, univerzit a firem.

Na ploše 8000 m² se laické i odborné veřejnosti představilo na 100 expozic ze všech vědních oblastí. Do veletrhu se zapojilo 40 pracovišť Akademie věd ČR, univerzity, další vědecké instituce a firmy. „Veletrh vědy chtěl přitáhnout pozornost veřejnosti k české vědě a výzkumu, což se Akademii věd ČR společně s jejími partnery bezesporu podařilo. Přála bych si, aby zájem o akci každým rokem rostl tak úspěšně jako doposud a zároveň přesvědčil vědecké instituce, že prezentovat jejich práci veřejnosti má význam. Letošní návštěvnost je toho důkazem,” uvedla Kateřina Sobotková, ředitelka Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR.

Veletrh vedy 3 foto Marketa Sediva

Foto: Markéta Šedivá

U návštěvníků bodovaly interaktivní expozice i dílny

Do tajů vědy pronikli návštěvníci prostřednictvím simulátoru gravitace, laserového bludiště, workshopů o falzátorských postupech, temné komory, v níž se vyvolávali fotky, nebo pilotního trenažéru od AERO Vodochody, a. s. Česká televize přivezla na veletrh moderní přenosový vůz zabírající téměř třetinu jedné z hal, hlavní partner veletrhu, společnost Zálesí, a. s., představila moderní robotickou linku.

Pomocí virtuální reality se lidé podívali do pracovny Antonína Holého, do vesmíru nebo středověkého hradiště. Pozornosti neunikl stánek Filosofického ústavu AV ČR, kterému dominovala motorka, jež byla součástí myšlenkového experimentu. Společná expozice 16 humanitních a společenskovědních ústavů Akademie věd ČR, tzv. relax zóna, pro změnu přenesla návštěvníky a návštěvnice do světa knih, her a odpočinku.

Veletrh vedy 5 foto janhromadko

Foto: Jan Hromádko

Aktuální témata s významnými českými vědci

Stánky vystavovatelů doplnily panelové diskuze a přednášky. Velký ohlas vyvolaly diskuze Fake news: (NE)věřte médiím s dr. Daliborem Dobiášem z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, Janem Tvrdoněm ze serveru Demagog.cz a Nikitou Poljakovem ze serveru Aktualne.cz. Panelové diskuze moderoval Václav Moravec a kromě fake news se mluvilo i na téma, jakou stopu zanechávají Češi ve vesmírných projektech, a také o léčbě 21. století. Všechny tři panelové diskuze z Veletrhu vědy můžete zhlédnout na facebooku akce.

 


O Veletrhu vědy

Veletrh vědy je největší populárně-naučná akce u nás, kterou každoročně pořádá Akademie věd ČR v PVA EXPO Praha v Letňanech. Akce prezentuje laické veřejnosti v jeden čas na jednom místě to nejzajímavější, co česká věda nabízí ze světa přírodních, technických, humanitních i společenskovědních oborů. Cílem Veletrhu vědy je nejen popularizovat vědu, ale i podpořit uplatnění mladých vědců v praxi. V doprovodném programu se zamýšlí nad tématy současné společnosti a špičkového výzkumu. Díky rozsáhlému programu se stává komplexní událostí pro podporu vědy v ČR.

Veletrh vědy se koná od roku 2015. V roce 2017 jej navštívilo více než 17 000 návštěvníků.

 

Zdroj: Akademie věd ČR

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Akademie věd ČR
Kategorie: Z domova