K zavedeným streamovacím platformám v České republice se přidává video platforma Watch and Know, která přináší divácky a soutěžně nejúspěšnější tituly z festivalu vědecko-populárních filmů Academia Film Olomouc (AFO). Zbystřit by měli nejen fanoušci kvalitních dokumentů, ale i rodiny s dětmi nebo učitelé, kteří by rádi doplnili výuku o poutavé snímky na probírané téma.
Unikátní webový portál Watch and Know nabízí obsah zdarma, stačí se pouze registrovat na adrese watchandknow.cz.
Diváci mohou vidět třeba strhující příběh Praotec kyborg neurologa a radikálního průkopníka v oblasti neurověd Phila Kennedyho, který posunul vlastní vědecký přístup zavedením implantátů do svého mozku. V nabídce je také film Sedavci mladé režisérky E. J. Rosen, který měl na AFO světovou premiéru a stal se diváckým hitem. Hravý dokument se zabývá otázkami, jako „proč sedíme špatně?“ nebo „jak můžeme sedět jinak?“ a přináší překvapivá zjištění současné vědy. Opiátová krize v USA je zase výchozím inspiračním bodem pro dokument Národ CBD, jehož tvůrci se ptají, jaké jsou vědecké poznatky o přínosech konopí.
„Doporučil bych snímek Pravidla Serengeti. Jedná se o fascinující příběh vědkyň a vědců, kteří svými objevy zásadně proměnili přístupy k ekologii a evoluční biologii. Dokument nás dostává na odlehlá a méně poznaná místa planety. V nabídce je také Zahrada tisíce včel. Film je vítězem ceny diváků AFO57 a jedná se o snímek, který by nevznikl bez pandemie covidu-19. Světově respektovaný kameraman a režisér Martin Dohrn totiž během britského lockdownu obrátil kamery na vlastní zahradu, aby zachytil fascinující svět včel a hmyzu,“ řekl Ondřej Kazík, hlavní dramaturg festivalu AFO.
Video platforma Watch and Know vznikla v době covidových opatření, kdy se filmový festival popularizující vědu nemohl uskutečnit naživo. Tým AFO letos stránky aktualizoval a přinesl novou, vylepšenou verzi. „Právě během online ročníků vznikla spousta obsahů, které jsme chtěli divákům předat přehledně a na jednom místě během celého roku. Kromě filmů tam najdou rozhovory s festivalovými hosty, ale třeba i naprosto unikátní záznamy koncertů, které byly natáčeny na střeše, v tropickém pavilonu nebo v kapli,“ pozvala na webový portál Eva Navrátilová, ředitelka festivalu AFO.
Do budoucna chtějí autoři službu rozvíjet a doplnit filmy o výukové materiály, jako např. pracovní listy. Od ledna 2023 se na webu objeví rozhovory AFOtalks se světovými i domácími osobnostmi, které festival navštívily během posledního ročníku AFO57. K dispozici bude například povídání s historikem a filozofem vědy Peterem Galisonem, producentem Gregem Boustedem, neurovědcem Walterem Greenleafem, režisérkou a novinářkou Sheilou Hayman nebo špičkovým moderátorem České televize Danielem Stachem.
AFO pořádá Univerzita Palackého v Olomouci každoročně již od roku 1966. V roce 2023 se tento svátek vědy a filmu uskuteční od 25. do 30. dubna. Festival pravidelně představuje ty nejlepší současné vědecké snímky prestižních světových produkcí, které osobně uvádějí renomované ikony české i zahraniční vědy či zástupci filmového a televizního průmyslu. Cílem AFO je bourání předsudků a stereotypů o „nudných“ vzdělávacích filmech, stejně tak o přírodních, humanitních a společenských vědách. Hybnou organizační silou festivalu jsou především současní i bývalí studenti univerzity. Podle počtu akreditovaných diváků se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších filmových festivalů v ČR.
Zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci
- Autor článku: ne
- Zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci