Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Již dnes se na více než třech desítkách míst v České republice koná tradiční Noc vědců. Letošním mottem je „100 let české vědy“. Od odpoledních hodin čekají na návštěvníky v celé řadě českých měst přednášky, pokusy, ukázky, virtuální realita, výstavy, filmy i workshopy.

Noc vědců na FZU zdroj Fyzikální ústav AV ČR

Masarykova univerzita si pro návštěvníky připravila sedm vědeckých zón, které propojí bezplatná autobusová linka. Program pro všechny věkové skupiny se uskuteční v centru města i v kampusu v Bohunicích. Tam ho společně připravily lékařská fakulta, fakulta sportovních studií, druhá část přírodovědecké fakulty a také CEITEC. V Brně se zapojí i Mendelovo muzeum nebo VIDA! Science centrum. Více informaci o Noci vědců v jihomoravské metropoli naleznete zde.

I v Praze se toho v rámci Noci vědců bude dít hodně. Zajímavý program chystá Akademie věd ČR i pražské univerzity. Na Vysoké škole chemicko-technologické se například seznámíte s tím, jak se čistí voda (celý program VŠCHT zde), na jaderné fakultě Českého vysokého učení technického si zase můžete zahrát únikovou hru (program ČVUT zde). Univerzita Karlova nabídne bohatý program na pražském Albertově.

V Ostravě se Noc vědců koná již od roku 2013 a pro letošní rok je také tým Ostrava - tedy volné sdružení Ostravské univerzity, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a Světa techniky v Dolních Vítkovicích – národním koordinátorem Noci vědců. I v Ostravě bude jezdit zdarma kyvadlová doprava, aby návštěvníci stihli co nejvíce z bohatého programu. Více o něm najdete zde.

Ani Pardubice nezůstanou v rámci letošní Noci vědců pozadu. Univerzita Pardubice zve na vědeckou show ZVUK známého popularizátora vědy Michaela Londesborougha. Návštěvníkům bude také umožněno nahlédnout přímo do chemických laboratoří fakulty chemicko-technologické. Podrobný program toho, co se bude v kampusu Univerzity Pardubice během Noci vědců dít, je k dispozici zde.

Unvierzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem si připravila několik zajímavých přednášek. Přijít poslechnout si můžete například přednášku na téma Smart city, smart region, smart community nebo Eugenika v meziválečném Československu. Bližší informace naleznete zde.

Bohatý program nabídne také Olomouc, kde se vedle většiny fakult Univerzity Palackého zúčastní také vybraná pracoviště Fakultní nemocnice Olomouc nebo interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání. Univerzita láká na možnost zavítat i do běžně nepřístupných prostor specializovaných laboratoří nebo Anatomického muzea na lékařské fakultě. Nedílnou součástí vědeckých prezentací bude tradičně i doprovodný program zahrnující hudební vystoupení, soutěže pro děti nebo rukodělné workshopy.

Olomoucká univerzita a konkrétně její absolvent Lukáš Novák, také stojí za mobilní aplikací, která obsahuje přehledný program a interaktivní mapy celé akce. Již loni byla aplikace k dispozici olomouckým návštěvníkům a po dohodě s národním koordinátorem Noci vědců ji letos Univerzita Palackého poskytla všem zúčastněným subjektům po celé republice. Po stažení aplikace stačí zvolit město a volně procházet programem v dané lokalitě, zobrazovat si místa konání akcí na mapě nebo si sestavit vlastní program.

Nezapomeňte, že na některé akce je z kapacitních důvodů nutná registrace. Kompletní seznam zúčastněných institucí naleznete zde.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Foto: Fyzikální ústav AV ČR

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z domova