Výstava s názvem KUK aneb Nástroje poznání je výpravou z makrosvěta až do světů nano a kvantových technologií. Čtyři tematické okruhy seznámí návštěvníky s výzkumy a přístroji z laboratoří vědkyň a vědců z Ústavu přístrojové techniky AV ČR.
Návštěvníci se například dozví, že klasické mikroskopy jsou dnes nahrazovány mikroskopy elektronovými, že se svařuje pomocí laseru, nebo že lze pozorovat levitující chlazené nanočástice. Sami si mohou otestovat elektrickou činnost vlastního srdce pomocí programu vyvinutého vědci z oddělení Medicínských signálů ale také ocenit krásu prvního stolního elektronového mikroskopu na světě.
Technické přístroje totiž umožňují nahlédnout do světů, jež jsou lidskému oku skryty, usnadňují výrobní procesy, pomáhají zkoumat lidské tělo apod. Přístroje, jakými jsou například mikroskopy, slouží jako prostředky poznání mediace okolního světa. Jako takové bývají častokrát opomíjeny, přestože hrají mnohdy klíčovou roli. Utvářejí pohled na realitu. Umožňují lidem se dívat dál a hlouběji. Jsou oknem do světa vědy.
Výstava je veřejnosti přístupná od 29. listopadu 2017 a potrvá do konce ledna příštího roku.
Navštívit ji můžete v Galerii Věda a umění Akademie věd ČR na Národní 3 v Praze. Otevřeno je v pracovní dny od 10 do 18 hodin.
- Autor článku: ne
- Zdroj: Akademie věd ČR