Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Reakce bromu s hliníkem nebo baňka zachycená tak, že spíše než výzkum připomíná umělecký objekt. Devátý ročník soutěže Věda fotogenická dokazuje, že bádání přináší nejen nové poznatky, ale i působivý estetický rozměr. Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 90 autorů a autorek, porota i veřejnost vybírala vítěze z 244 fotografií.

Obrázek1

1. místo v hlavní kategorii: Reakce bromu s hliníkem, autor: Jan Havlík, Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

V hlavní kategorii, která představuje fotografie s vědeckou tematikou, si ocenění odnesl Jan Havlík z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR za snímek zobrazující reakci bromu s hliníkem. Bodovali také vědci z Biologického centra AV ČR Hana Sehadová za snímek Černí pasažéři a Lukáš Vejřík za zachycení krajiny pod africkým nebem.

Na dobrodružství a zajímavosti, se kterými se vědci setkávají v práci i mimo ni, cílí vedlejší kategorie soutěže. Dominoval v ní Roman Garba z Ústavu jaderné fyziky AV ČR se snímkem Mad Max v Mauretánii. Novinkou letošního roku je kategorie Video, ve které zvítězil Roman Dvořák z Ústavu jaderné fyziky AV ČR a jeho Metelesku blesku. Porota nově vybrala i nejlepší snímky ze všech tří vědních oblastí.

Obrázek2

2. místo v hlavní kategorii: Černí pasažéři, autorka: Hana Sehadová, Biologické centrum AV ČR

Fotogenická výstava

Všechny fotografie a videa si zájemci mohou prohlédnout na stránkách výstavy a také na stejnojmenné výstavě Věda fotogenická v Galerii Věda a umění v budově Akademie věd ČR. Najdou tam 37 vybraných snímků, na kterých se shodla odborná porota. Výstava bude otevřena do 31. ledna 2023 každý den a pro návštěvníky je zdarma.

Projekt Věda fotogenická navrhl spolek Fórum Věda žije! Účastnit se ho mohou pouze zaměstnanci pracovišť AV ČR. Výstupem projektu je také reprezentativní oficiální kalendář Akademie věd ČR pro příští rok.  

Obrázek3

3. místo v hlavní kategorii: Pod africkým nebem, autor: Lukáš Vejřík, Biologické centrum AV ČR

 

Zdroj: Akademie věd ČR

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Akademie věd ČR
Kategorie: Z domova