Memorandum o spolupráci na vytvoření výzkumné infrastruktury Česká platforma rostlinné fenotypizace (CzPPN – Czech Plant Phenotyping Network) oficiálně stvrdilo spolupráci Masarykovy univerzity, Univerzity Palackého a české společnosti Photon Systems Instruments (PSI) v této oblasti.
Rektoři obou univerzit a české soukromé firmy, která je významným světovým producentem technologií pro automatizovanou fenotypizaci, memorandum podepsali na konci loňského roku.
Jedním z cílů memoranda je zintenzivnit spolupráci zastoupených stran a nabídnout jejich technologie a know-how dalším zájemcům z akademické i komerční sféry a zvýšit tak jejich konkurenceschopnost. Automatizovaná rostlinná fenotypizace slouží k popisu znaků a vlastností rostlin v závislosti na prostředí, což je velmi významné pro hledání nových odrůd hospodářských plodin, vývoj ochranných a biostimulačních přípravků, technologií a agronomických postupů.
Česká národní platforma se hodlá ještě intenzivněji začlenit do evropského projektu ESFRI-EMPHASIS, jenž sdružuje 23 evropských zemí. Masarykovu univerzitu v národní platformě zastupuje CEITEC, Univerzitu Palackého Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH), které je i hlavním koordinátorem spolupráce.
„Memorandum potvrzuje strategické propojení mezi dvěma vědeckými centry spjatými s univerzitami, tedy CEITECem a CRH. Současně deklaruje i spolupráci s komerčním partnerem, takže jde o jeden z významných dokladů propojení akademické sféry s průmyslem. Naším cílem je dělat vědu s velkým dopadem v praxi. V rámci platformy chceme ukázat nejen akademickým institucím, ale i agrochemickým či šlechtitelským firmám, že na území ČR jsou špičková pracoviště, která jim umožní posunout jejich výzkum, vývoj a produkty na světovou úroveň a posílit jejich konkurenceschopnost. Je to otevřená možnost, jak se dostat ke špičkové technologii a špičkovému know-how,“ uvedl Lukáš Spíchal z CRH, který je jedním z hlavních organizátorů spolupráce a českým zástupcem v projektu ESFRI-EMPHASIS.
Jedním z cílů národní platformy je také dostat se na Českou cestovní mapu velkých výzkumných infrastruktur spravovanou Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Česká platforma je otevřená i dalším zájemcům o spolupráci.
První setkání České platformy pro rostlinnou fenotypizaci (CzPPN – Czech Plant Phenotyping Network) se uskutečnilo v prosinci 2017 v Olomouci, další se konalo o rok později v Brně. V CRH se výzkumníci automatizované rostlinné fenotypizaci věnují po celou dobu existence vědeckého centra. Mají k dispozici unikátní technologii na světové úrovni a vyvíjejí metody, které se využívají při spolupráci týmů v rámci CRH i při mezinárodní spolupráci. Rostlinná fenotypizace je také součástí projektu Rostliny jako prostředek udržitelného globálního rozvoje v rámci výzvy Excelentní výzkum Operačního programu Věda, výzkum a vzdělávání.
Autor a foto: Martina Šaradínová
- Autor článku: ne
- Zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci