Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Mořské želvy čelí mnoha hrozbám, jako jsou například ztráta životního prostředí, znečištění moří a oceánů, nadměrný rybolov nebo klimatická změna. Jednu z největších však zejména v oblasti Indo-Pacifiku představuje ilegální lov za účelem konzumace a obchodu. To způsobilo, že jsou dnes mořské želvy zařazeny na Červený seznam IUCN a některé druhy a subpopulace jsou dokonce kriticky ohroženy.

zelva s umistenou vysilackou

Želva s umístěnou vysílačkou

Ochrana mořských želv je tak klíčová pro zachování těchto živočišných druhů, ale i ekosystémů, které obývají. A právě genetický výzkum má v posledních letech v tomto ohledu stále větší význam.

Mitochondriální DNA obsahuje genetické informace, které předává matka svému potomstvu (tzv. maternální dědičnost). Mořské želvy patří mezi migrující druhy a v dospělosti se vracejí na pláž, kde se vylíhly, za účelem páření a nakladení vajec. Díky tomuto filopatrickému chování se v průběhu tisíců let jednotlivé populace mořských želv od sebe geneticky odlišily. Znalost genetiky mořských želv je proto zásadní pro rozlišení jednotlivých populací, definování územních celků pro jejich ochranu, ale i pro identifikaci migračních tras. Genetické metody se dají u mořských želv navíc použít i pro sledování ilegálního obchodu nebo hodnocení dopadu rybářství, jelikož želvy jsou často v rybářských sítích chyceny jako vedlejší úlovky (tzv. by-catch).

Výzkum zaměřený nejen na genetiku mořských želv realizuje na České zemědělské univerzitě od roku 2021 Adéla Hemelíková, doktorandka na Katedře ekologie Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Výzkum probíhá na indonéské Sumatře. Jeho první část se věnuje dotazníkovému šetření a zaměřuje se na lov a způsoby využívání mořských želv a identifikaci socioekonomických a kulturních příčin.

odber vzorku

Odběr vzorků

Druhá část výzkumu se zaměřuje na mapování genetických struktur populací karet pravých (Eretmochelys imbricata) a karet obrovských (Chelonia mydas), které hnízdí na plážích na Sumatře. V červenci letošního roku se navíc Adéle společně se Zoo Liberec a Zoo Brno podařilo na čtyři karety obrovské umístit GPS vysílačky, s jejichž pomocí bude možné pohyb želv sledovat.

Výsledky genetického výzkumu přispějí do globální databáze ShellBank, jejímž cílem je prostřednictvím genetického výzkumu zjišťovat a sledovat původ ilegálně ulovených želv a želvích produktů (např. produktů z želvoviny) nebo želv chycených jako vedlejší úlovek na národní i mezinárodní úrovni.

 

Zdroj: Česká zemědělská univerzita

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Česká zemědělská univerzita
Kategorie: Z domova