Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Projekt ARIB (Advanced Research Incubator in Biosciences), plánovaný výzkumný inkubátor v biologických vědách, který předložil Ústav molekulární genetiky AV ČR, v. v. i. (ÚMG) společně s Ústavem Maxe Plancka pro molekulární buněčnou biologii a genetiku v Drážďanech (MPI-CBG), dostal zelenou od Evropské komise. 

Projekt tak zahajuje přípravné období činnosti dne 1. září 2017. ARIB navazuje na nedávné investice do centra excelence BIOCEV ve Středočeském kraji a a do areálu biologických ústavů AV ČR s cílem vytvořit stimulující a dlouhodobě fungující prostředí, které propojí špičkový základní výzkum s aplikační sférou. Klíčovým nástrojem ke zvýšení kvality výzkumu bude podpora nadějných mladých výzkumných skupin a mezinárodních talentů tím, že jim ARIB poskytne – ve spolupráci se Společností Maxe Plancka – know-how konkurenceschopnosti založené na mezinárodně úspěšném modelu MPI-CBG v Drážďanech.

MPI-CBG je klíčovou součástí úspěšného tzv. Drážďanského konceptu, sdružení 250 institucí zabývajících se výzkumem v regionu Drážďan vytvářející podhoubí pro špičkový biomedicínský výzkum. ARIB těží z geografické blízkosti obou pracovišť, existujících vazeb mezi laboratořemi obou institucí a rozvíjející se spolupráce v rámci Středočeského kraje, zejména inovačním uskupením STAR Research & Innovation Cluster sídlícím v Dolních Břežanech.

ARIB uspěl v silné konkurenci 209 projektů díky svému unikátnímu cíli poskytnout podporu nadaným vědeckým lídrům v počáteční fázi jejich kariéry. Myšlenka přenést vlastnosti světově uznávaného Drážďanského modelu do České republiky a věnovat se podpoře nové vědecké generace se setkala s nadšenou podporou ve vědecké i politické komunitě. V mezinárodním vědeckém poradním sboru ARIBu zasednou špičky světové vědy. Jsou mezi nimi například ředitelka Evropské organizace pro molekulární biologii (EMBO) Maria Leptin a místopředsedové Společnosti Maxe Plancka v Německu, nadace Howarda Hughese v USA a Wellcome Trustu ve Velké Británii.

Projekt se také těší silné podpoře ze strany Akademie věd České Republiky, Společnosti Maxe Plancka a ministrů zodpovědných za rozvoj vědu v Sasku a v ČR.

 

Zdroj: Ústav molekulární genetiky AV ČR

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Ústav molekulární genetiky AV ČR
Kategorie: Z domova