V pořadí již 18. ročník Týdne vědy a techniky, který pořádá Akademie věd České republiky, se koná od 5. do 11. listopadu 2018. Jde o největší vědecký festival v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, akce na pracovištích, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory. Jako každý rok nabídne návštěvníkům bohatý program.
Osmnáctý ročník Týdne vědy a techniky v Knihovně Akademie věd ČR v pondělí dopoledne slavnostně zahájili předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová spolu s premiérem Andrejem Babišem. Eva Zažímalová při té příležitosti uvedla, že česká věda se v současné době dostává do špičkové kondice a jako příklad uvedla nedávné výborné výsledky Akademie věd v přírodovědných oborech žebříčku Nature Index (psali jsme zde). „Doufáme, že to je příslibem do budoucna a velmi si vážíme toho, že současná vláda vědu a výzkum považuje za jednu ze svých priorit,“ uvedla ve své řeči předsedkyně.
Premiér pak zdůraznil, že výsledky vědy a výzkumu i vědu jako takovou je třeba srozumitelně a jednoduše komunikovat také mimo odbornou veřejnost. „Právě proto bych rád ocenil akce jako Týden vědy a techniky, který mám tu čest spolu s paní předsedkyní zahajovat,“ dodal premiér. Během zahájení také společně pokřtili novou publikaci Republika Československá 1918 - 1939, která mapuje vývoj meziválečného Československa a na níž se podílel mezinárodní kolektiv více než šedesáti autorů.
Letošním tématem festivalu je období 1918–2018: Století české vědy. Spolu s vědci tak můžete objevovat, jak věda vypadala před sto lety při vzniku Československé republiky a jak se vědní obory od té doby vyvinuly. Těšit se můžete na filmová promítání, divadelní představení, výstavy, science show a mnoho dalšího. Na všechny festivalové akce je vstup zdarma.
Co si nenechat ujít v hlavním městě? Psychologický ústav AV ČR si připravil Workshop s videoukázkou vývoje izolačních studií. Cílem tohoto příspěvku je popsat významné fyzikální a fyziologické proměnné, které patří do množiny „mnohočetných stresorů“ a ovlivňují chování, prožívání a výkonnost člověka v kosmu v rámci orbitálních či výhledově meziplanetárních misí. Účastníci se mohou těšit i na malou ochutnávku jídel, která se podávala v projektu Mars 500.
Ústav pro soudobé dějiny AV ČR si připravil přednášku, která se týká doposud málo akcentované problematiky vztahu okupační moci k protektorátním výzkumným institucím, které zůstaly po listopadu 1939 v provozu. Snaží se postihnout především rozhodovací procesy, jež určovaly a limitovaly jejich provoz, stejně jako proměny, k nimž v letech 1939–1945 došlo. Součástí je také přehled důsledků nacistické politiky v oblasti personálního složení vědecké obce v českých zemích v tomto období.
V budově Akademie věd na Národní třídě budete mít jedinečnou možnost diskutovat s předními českými odborníky na témata zásadních mezníků v české historii. Letošní ročník pořádá hned čtyři diskuze – všechny moderují redaktoři z České televize.
Nejen v Praze na návštěvníky čeká pestrý program. S přednáškami i workshopy se připojí řada dalších institucí - například Univerzita Palackého v Olomouci, kde se o program postarají Pevnost poznání, vědecká centra i některé katedry přírodovědecké fakulty.
Muzeum vědy Pevnost poznání připravilo pro Týden vědy a techniky interaktivní aktivity ve všech svých expozicích. Návštěvníci si mohou vyrobit vlastní vesmírnou raketu, vyzkoušet chemické pokusy nebo poznat autentické meteorologické přístroje. „Týden vědy a techniky je jedinečnou příležitostí, jak představit aktivity přírodovědecké fakulty, zejména vědeckých center. Ve spolupráci s nimi jsme připravili přednášky předních vědců, kteří seznámí posluchače s aktuálním výzkumem. Přírodovědná témata doplní také přednáška Martina Hilského, která posluchače seznámí se Shakespearovým dílem,“ uvedl programový ředitel Pevnosti poznání Roman Chvátal.
Západočeská univerzita v Plzni si zase připravila přednášku, která představí výzkumnou činnost v oblasti kompaktní biomechaniky. Zájemci se dozví, jak lze využít počítačové simulování dopravních nehod ke zvýšení bezpečnosti motoristů. Regionální technologický institut Fakulty strojní Západočeské univerzity představí nejzajímavější výzkumné projekty a špičkové technické vybavení laboratoří. Řeč bude o tom, co je aditivní výroba, jak lze pomocí 3D skeneru získat digitální obraz rozměrných objektů, jak se vizualizují konstrukční data pomocí 3D brýlí či co je to digitální dvojče. Centrum Nové technologie pro informační společnost Fakulty aplikovaných věd pak láká na unikátní laboratoře a v nich hry ovládané mozkovými vlnami, holografickou laboratoř, ukázky virtuální reality, tvorbu analogových i digitálních map, robotické artisty nebo přípravu tenkovrstvých materiálů a ukázky plazmatu.
V prostorách Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se odehraje science show, která bude hledat odpověď na následující otázky: Vidíme všichni stejnou fialovou? Jak by viděl vaši kostkovanou košili váš pes? A kde se vlastně bere šedá? Na Slezské univerzitě v Opavě, budete zase moci pozorovat planetu Mars a celou řadu dalších vesmírných objektů. V Kroměříži se dozvíte, co vše je možné vyčíst z kostí - seznámíte se s nejnovějšími přírodovědnými metodami, které poodhalují tajemství starých kostí a jejich nositelů.
Program celého Týdne vědy a techniky je bohatý, na řadu akcí je ale nutná rezervace na webových stránkách. Seznam všech akcí je k dispozici zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (SA, JS)
Zdroj: tydenvedy.cz, ZČU v Plzni, UP v Olomouci, UJEP v Ústí nad Labem
Foto: Akademie věd ČR, Univerzita Palackého v Olomouci
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz