Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Nejlepší festival v této galaxii je tady!, píší na svém webu organizátoři mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc, který začal v úterý 23. 4. A s tím nelze než souhlasit. Takže pokud ještě váháte, zda přijet, neváhejte, sbalte batoh a doražte, protože festival potrvá až do neděle 28. 4.

utery TOP JanHromadko 1010 orez

AFO v roce 2023, Foto: Jan Hromádko

Leitmotivem letošního ročníku je Paměť, lidská i technologická. Dramaturgové festivalu ji v jedné z programových sekcí prozkoumávají z mnoha stran: od vzniku písma až po neuronové sítě. A pokládají si netradiční otázky. Jaké by to bylo žít ve světě, ve kterém paměť úplně chybí? Jak vzpomínky formují naši realitu a jak se vyvíjí lidská paměť a s ní spojené technologie? V dalších částech programu se z klasických i nových úhlů pohledu věnují například vztahu lidí a hub, chůzi nebo vědě v popkultuře.

„U příležitosti 90. narozenin Jane Goodall si připomeneme odkaz této ikonické vědkyně a aktivistky. Přiblížíme také dílo a myšlenkový odkaz spisovatele Cormaca McCarthyho, který poslední dekádu svého života strávil jako aktivní člen Santa Fe Institutu, mezioborového výzkumného centra,"  nastiňuje další důležité body festivalu vedoucí programu Ondřej Kazík.

afo 1976

AFO v roce 1976

Nezaměnitelná festivalová atmosféra

Program festivalu nenabízí jen originální témata, ale také formáty. Kromě filmů můžete zajít na koncerty, besedy, přednášky, workshopy, procházky nebo výstavy. V nabídce jsou také méně tradiční možnosti: imerzní audio představení, VR show nebo praktický workshop o tom, jak argumentovat při diskusích o klimatické změně.

„Hodně se těším na film Scalespace, který byl celý vygenerovaný umělou inteligencí. Případá mí úžasné, že je dnes něco takového možné. Kdyby vznikl o půl roku později, mohla k němu AI vytvořit také hudbu, což je obrovský pokrok za posledních pár měsíců,“ popisuje jeden z návštěvníků film českého režiséra Petra Salaby, který se na festivalu bude promítat v sobotu odpoledne. Nabitý festivalový program čítá 250 položek, ve kterých se představí více než 150 hostů a hostek z tuzemska i zahraničí.

Na organizaci festivalu se kromě stálého týmu podílejí studenti a studentky Univerzity Palackého v Olomouci. Osobitý styl festivalu s přátelskou a otevřenou atmosférou se propisuje všude – od růžovo modrého vizuálu až po vstřícný přístup ke všem návštěvníkům, včetně těch nejmenších, takže si festival užijete i s dětmi. Můžete s nimi zavítat na baby-friendly promítání, která mají ztišený zvuk a dětskou hrací zónu přímo v promítacím sále. Nebo na některou z kreativních dílen či dětských interaktivních přednášek, které najdete v programové sekci AFO Junior.

17 00 gloria Tomáš Kozohorský 8

Foto: Tomáš Kozohorský

Věda v ulicích

Festival probíhá na 12 místech v centru Olomouce. Jeho ústřední bod se nachází v budově bývalého jezuitského konviktu z 16. století, který nyní slouží jako umělecké centrum Univerzity Palackého, ale můžete navštívit také akce v science centru Pevnost poznání, kině Metropol nebo Vlastivědném muzeu. Na vědu narazíte i v ulicích - na Horním náměstí můžete potkat lektory z České asociace science center s neotřelými pokusy, nebo se seznámit s novinkami, které hýbou světem inovací. Najdete tam také impozantní a veliké modely Země a Měsíce, které se na noc rozsvěcují. A když budete mít štěstí, třeba se svezete i festivalovou tramvají.

Já sama jsem pravidelnou návštěvnicí festivalu. Mám jej spojený s prvními jarními, slunečnými a teplými dny (to letos zatím neplatí) a také nezaměnitelnou atmosférou, našlapaným programem a skvělými lidmi (to platí). A poslední roky také s neuvěřitelně dobrými dezerty, které prodávají v bistru v chill out zóně festivalového centra. Dobrou zprávou je, že je mají i letos!

 

Autorka: Tereza Mašínová (Vědavýzkum.cz

Zdroj fotografií: Univerzita Palackého v Olomouci 


Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) se koná od roku 1966, pořádá ho Univerzita Palackého v Olomouci. Letošní AFO59 na téma Paměť nabídne od 23. do 28. dubna řadu novinek, které mohou do centra dění vtáhnout i ty, kteří ještě stále váhají s akreditací. V krytu civilní ochrany například vznikne zvuková instalace Jonáše Grusky a v Galerii XY se objeví výstava Julie Dítětové: Machine Learning: Programming Patterns. Jedná se o experimentální projekt, který využívá neuronovou síť ke generování vizuálních dat, jenž čerpají z reálných motivů církevních tkanin z 18. století.

Od svého vzniku má AFO za cíl aktivně propojovat kinematografii a vědu a zkoumá jejich vzájemnou interakci. Akreditace je zdarma. V nabitém programu je 250 položek – filmové projekce, koncerty, besedy, přednášky, workshopy, procházky nebo originální výstavy. Zásadní součástí festivalu je kromě soutěže ve třech kategoriích (mezinárodní, česká a slovenská a krátkých filmů) i platforma pro profesionály a tvůrce Camp 4Science, na kterou se sjíždějí významní hosté z celého světa.

Program festivalu naleznete zde.


Rozhovor s vedoucím programu Ondřejem Kazíkem naleznete zde. 

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z domova