Ocenění z Mezinárodního strojírenského veletrhu 2016 si odnáší přístroj LiteScope od mladé firmy NenoVision, která vznikla jako první spin-off Středoevropského technologického institutu CEITEC. Toto přídavné zařízení k elektronovým mikroskopům umožňuje zobrazovat povrch vzorku ve 3D, ale také měřit například magnetické a elektrické vlastnosti vzorku pomocí tzv. mikroskopie atomárních sil.
foto: archiv společnosti NenoVision
„Mikroskopie atomárních sil není nic, co bychom objevili. To, co jsme udělali jinak, je, že jsme vyvinuli zařízení, které je menší, jednodušší a levnější. Navíc pracuje přímo uvnitř elektronového mikroskopu,“ vysvětlil Jan Neuman, jeden ze zakladatelů společnosti NenoVision. Tu založili doktorští studenti z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, kteří pracovali pod vedením profesora Tomáše Šikoly, a v začátcích jim výrazně pomohlo Jihomoravské inovační centrum.
Zařízení, které bylo oficiálně představeno letos v červnu, získalo zlatou medaili mj. díky tomu, že tato inovace vznikla ve spolupráci výzkumné instituce a firmy. Společnost navíc nabízí i zcela novou techniku měření, která pomocí softwaru NenoViewumožňuje překrývání obrázků z klasického elektronového mikroskopu a doplňkového atomárního. „V každém obrázku je nějaká informace o zkoumaném povrchu. Uživatel, který analyzuje svůj vzorek, dokáže díky našemu zařízení z výsledného korelativního zobrazování vyčíst podstatně více informací, než bylo doposud možné,“ doplnil Neuman.
foto: archiv společnosti NenoVision
LiteScope má využití například v oblasti výzkumu materiálových věd, solárních článků, čipů, mikroobvodů nebo polovodičů. „Nově řešíme i možnosti využití našeho produktu při zkoumání biologických vzorků,“ upřesnil Neuman. Přídavné zařízení LiteScope lze použít v kombinaci s více než polovinou elektronových mikroskopů nejrůznějších značek na trhu. V současné době zástupci společnosti jednají s největšími hráči na poli mikroskopie o rozšíření jejich nabídky právě o toto volitelné příslušenství.
„Brno je centrem elektronové mikroskopie a VUT a následně CEITEC VUT je již historicky v nanotechnologiích velmi silným hráčem světového měřítka. Není tedy překvapením, že první spin-off se našim vědcům podařilo založit právě v oblasti zobrazování a analýzy povrchů,“ okomentoval úspěch mladé firmy ředitel CEITECu Markus Dettenhover.
foto: archiv společnosti NenoVision
Zdroj:
- Autor článku: ne
- Zdroj: VUT