Vzrůstající éra digitálního lékařství i pokročilý medicínský výzkum vyžadují bezpečnou infrastrukturu zdravotních informací, díky které se pacienti nebudou muset bát o své soukromí. Nové britské centrum, jež spolufinancují nadace British Heart Foundation (BHF) a Health Data Research UK, bude garantovat bezpečné nakládání s lékařskými daty a umožní tak rozvíjet výzkum závažných srdečních onemocnění.
Podle dat BHF má totiž jedno ze čtyř úmrtí na svědomí právě srdeční choroba, proto je výzkum v této oblasti životně důležitý. Nadace přišla s plánem, podle něhož by do roku 2030 chtěla pomocí prevence zabránit rozvoji srdečních a kardiovaskulárních chorob a lidem, které již nemoc zasáhla, nabídnout nová řešení pro lepší a delší život.
„Nově vzniklé středisko poskytne Spojenému království bezprecedentní příležitost využít data pro výzkum, který přinese strategie v oblasti prevence, nové inovativní terapie i lékařské průlomy, které v konečném důsledku zlepší život lidí postižených kardiovaskulárními chorobami,“ uvedla při příležitosti uvedení nového datového centra do provozu profesorka Cathie Sudlow. Jako vědkyně, která se specializuje na neurologii a studium mozkové mrtvice, stane v jeho čele. Nyní formuje poslání a strategii centra a zajišťuje názory pacientů a veřejnosti, které jsou pro jeho budoucí činnost zásadní.
Samotné Data Science Center nebude zdravotnická data přímo uchovávat, ale propojovat jejich správce s uživateli mezi akademickou obcí a technologickými společnostmi. Jeho hlavní úlohou bude garance bezpečného nakládání s lékařskými záznamy pacientů, veřejnosti pak bude poskytovat transparentní informace o způsobech nakládání se shromážděnými daty. Právě ochrana soukromí a etické nakládání s takto sebranými daty je naprosto klíčová pro smysluplné fungování instituce.
„Uvědomujeme si obrovský potencionál, kterým datová věda disponuje, a proto chceme vytvořit prostředí, ve kterém tento potenciál můžeme realizovat,“ říká ředitel BHF Nilesh Samani o centru, jehož spuštění vyšlo na 10 milionů liber.
Lepší sdílení vědeckých dat podporuje i EU
Využitelnost dat pro vědecké účely se snaží zvýšit i Evropská unie prostřednictvím projektu Evropského cloudu pro otevřenou vědu – EOSC, jehož start se plánuje již na rok 2020. Mělo by se jednat o virtuální úložiště dat, jež propojí elektronické zdroje evropských výzkumných institucí a univerzitních knihoven prostřednictvím jediného portálu. Do počáteční fáze projektu, který podle svých tvůrců zcela změní styl výzkumné práce, již Evropská unie investovala 600 milionů EUR. Více jsme o projektu psali zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (BK)
Zdroj: ComputerWeekly, BHF, HDR UK
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz