Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Evropská komise v roce 2025 plánuje první výzvy Evropské rady pro inovace (EIC) zaměřené na preakcelerátory začínajících podniků v rámci programu Widening. Tento krok má pomoci startupům ze zemí s nižším výzkumným rozpočtem získat přístup k financování a zvýšit jejich konkurenceschopnost na evropském trhu.

20241029 innovationscoreboard

Regionální rozdíly ve výkonnosti v oblasti výzkumu a inovací. Hnědá barva značí skupinu vznikající inovátoři, žlutá mírné inovátory a odstíny modré pak silné inovátory./ Foto: Regional Innovation Scoreboard 2024

Podle uniklého dokumentu, který podrobně popisuje výzvy programu Horizont Evropa v příštím roce v rámci programu Widening, plánuje Evropská komise v roce 2025 vyhlásit první výzvy Evropské rady pro inovace (EIC) určené pro preakcelerátory pro začínající podniky v zemích zapojených do programu Widening.

Program Widening, jehož cílem je snížit rozdíly ve výzkumu a inovacích mezi bohatšími a chudšími členskými státy EU, má několik nástrojů financování pro jednotlivé vědce a výzkumné instituce. Dosud se však málo zaměřoval na začínající podniky, které usilují o rozšíření nebo o vstup do exkluzivního klubu příjemců grantů EIC.

Widening země jako celek měly obtížný přístup k financování začínajících podniků EIC. V letech 2020–2023 činila úspěšnost 15 widening zemí EU pouhých 10,8 %. Členské státy včetně Německa, Francie a Španělska mají jednotlivě vyšší míru účasti v programech EIC než 15 wideningových zemí dohromady.

Komise si stanovila cíl zvýšit míru účasti ve všech třech programech EIC na 15 % a zvažuje vytvoření předakceleračního programu, který by pomohl začínajícím podnikatelům a podnikatelům z widening zemí připravit se na získání finančních prostředků z programu EIC Accelerator.

V uniklém pracovním programu na příští rok se nyní navrhuje, aby začínající podniky ve wideningových zemích měly přístup k předakcelerační výzvě EIC ve výši 20 milionů eur, která pomůže vytvořit podnikatelský záměr a zajistit financování z akcelerátoru EIC nebo jiných zdrojů.

„Cílem je zvýšit konkurenceschopnost a investiční přitažlivost těchto začínajících podniků, usnadnit jejich rozšiřování a vstup na trh,“ uvádí se v dokumentu Komise.

První výzva bude otevřena 6. května 2025 a uzávěrka pro podání žádostí je 16. září. Návrhy budou v jedné fázi posuzovat tři nezávislí hodnotitelé EIC podle kritérií pro udělení grantu EIC Transition Open, programu, který podporuje převod nových technologií z laboratoře na trh.

Úspěšným žadatelům bude udělena jednorázová částka 300 000 až 500 000 eur na období až dvou let. Granty budou pokrývat 70 % nákladů, zbytek si budou hradit začínající podniky.

Program je otevřen společnostem, které mají „inovační technologii, produkt, službu nebo obchodní model s vysokým dopadem, který by mohl vytvořit nové trhy nebo narušit ty stávající, a mají ambice a závazky k rozšíření,“ uvádí se v dokumentu.

Na návrhu programu Widening na příští rok pracují Komise a členské státy, přičemž Komise bude do tohoto pátku shromažďovat zpětnou vazbu.

V dalších částech plánu Widening 2025

  • Komise vyhlásí pilotní výzvu k předkládání akčních plánů „pro propojená regionální inovační údolí“ v zemích zapojených do programu Widening.
  • Nástroj Hop-on umožní novým účastníkům ze zemí zapojených do Wideningu připojit se k probíhajícím výzkumným a inovačním akcím v rámci II. pilíře programu Horizont Evropa a k projektům EIC Pathfinder, které nemají partnera ze země zapojené do Wideningu.
  • Policy platforma pro země usilující o vstup do EU bude nadále poskytovat politickou podporu zemím západního Balkánu a rozšíří svou geografickou působnost na další země procesu rozšíření.

Návrh pracovního programu naleznete zde.

 

Zdroj: Science Business 

Článek vznikl překladem originálního textu publikovaného na portálu Science Business, s nímž má portál VědaVýzkum.cz dohodu o obsahovém partnerství.

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Science Business
Kategorie: Ze zahraničí