Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Na konci září byly poprvé uděleny evropské ceny za významný společenský dopad realizovaného výzkumu s názvem Horizon Impact Award 2019. Z deseti finalistů byly Evropskou komisí vybrány jako vítězné čtyři projekty, každý z nich obdržel 10 tisíc eur. Předání cen proběhlo v Bruselu během European Research and Innovation Days.

Cílem cen Horizon Impact Award je ilustrovat širší socioekonomické přínosy investic EU do výzkumu. Ceny odměňují nejvlivnější výsledky projektů v rámci aktuálního výzkumného programu Horizon 2020 a jeho předchůdce, sedmého rámcového programu, který běžel v letech 2007-2013.

HIA

Lék na vzácné onemocnění i program pro prevenci zneužívání dětí

Prvních 10 tisíc eur putuje do oblasti zdravotnictví. V Německu byla v projektu MANNO-CURE vyvinuta první dlouhodobá léčba vzácného onemocnění zvaného Alpha-Mannosidosis, při němž se hůře rozkládají polysacharidy, a může tak dojít k mentální retardaci, či dokonce ke smrti v raném dětství. Lék Lamzede byl již uveden na trh a může tak výrazně zlepšit kvalitu života pacientů.

Druhým vítězem se stal projekt s názvem s názvem SAFE z Velké Británie, jehož výsledkem je program pro prevenci násilí na dětech. Aktuálně je přeložen do 18 jazyků a již se dostal k více než půl miliónu rodin v celkem 22 zemích v Africe, Asii i Evropě. „Jedna z věcí, kterou jsem zjistila je, že všichni, všude bojují s výchovou dospívajících. Ve všech našich rozhovorech, od Washingtonu D. C. až po Indii lidé tvrdí, jak je u nich tento druh programu zapotřebí,“ uvedla koordinátorka projektu Lucie Cluver.

Třetím oceněným projektem je CRYSP-TLS z Francie, který poskytl uživatelům webových prohlížečů Google Chrome, Mozzila Firefox a dalších lepší digitální zabezpečení. Díky účinnějšímu kryptografickému protokolu TLS 1.3 mohou běžní občané kontrolovat e-maily, nakupovat zboží online nebo dokonce i platit daně pomocí spolehlivějšího, a hlavně bezpečnějšího webového prohlížeče.

A konečně posledním oceněným projektem je iniciativa SMART-COAST z Itálie, jež zavedla systematický přístup při posuzování a správě evropských pobřeží. Ta se nyní potýkají s rizikem eroze a povodní, které má na svědomí teplejší klima. Osvědčené postupy SMART-COAST mají zajistit bezpečnější pobřeží a byly již úspěšně aplikovány v několika evropských zemích.

„Tyto projekty ukazují, jak výzkum a inovace dokáží přímo prospívat občanům. Jejich nápady a produkty změnily každodenní život k lepšímu. Nový výzkumný program Horizon Europe jsme navrhli tak, aby přinesl ještě větší výhody a měl silnější dopad,“ řekl k výsledkům Horizon Impact Award dosluhující evropský komisař pro výzkum Carlos Moedas, kterého 1. listopadu nahradí Mariya Gabriel.

Evropská výzkumná rada ocení projekty, které zapojují veřejnost

Evropská výzkumná rada (ERC) také vyhlásila novou soutěž Public Engagement with Research Award za účelem ocenění vědců, kteří získali grant ERC a dále propagují a popularizují výzkum napříč širokou veřejností nebo aktivně zapojují veřejnost do výzkumu a vývoje.

Cena pro vítěze zahrnuje bezplatnou registraci na EuroScience Open Forum (ESOF) 2020 v italském Terstu, náhradu cestovních a ubytovacích nákladů a zviditelnění na předávání cen, kde budou vítězové slavnostně oznámeni. Projekty navíc budou sdíleny na komunikačních kanálech ERC, díky čemuž budou stále na očích i několik měsíců po udělení cen.

Uchazeči se mohou přihlašovat do 10. ledna 2020. ERC navíc zveřejnila i příručku, která má uchazečům poskytnout všechny důležité informace, od přehledu kategorií až po správné odeslání přihlášky.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (BK)

Zdroj: ERC, Evropská komise (1, 2)

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí