Až sto milionů eur investuje Evropa z programu Horizont 2020 do výzkumu nových alternativních materiálů, které by v budoucnu mohly sloužit jako ekologičtější varianta plastů. Jde o součást dlouhodobého plánu, podle něhož by země Evropské unie mohly přejít na plně recyklovatelné obalové materiály do roku 2030.
Nový plán investic, který Evropská komise oznámila v úterý 16. 1. 2018, by měl motivovat vědce a výzkumníky k vytvoření lepších recyklovatelných plastových materiálů a účinnějších metod samotné recyklace plastů. Evropská komise také plánuje vytvořit fond, který podpoří soukromé investice do této oblasti výzkumu. Různé ekologičtější varianty materiálů již existují. Přečte si například o biologicky rozložitelných sáčcích, které vytvořily dvě české inovátorky.
Evropa každoročně vyprodukuje přes 26 milionů tun plastů, kterým bude trvat další stovky let, než se plně rozloží. Recyklovat se povede méně než třetinu tohoto množství. Plasty také tvoří 85 % odpadu v mořích, který má ničivé následky na mořské ekosystémy.
Množství vyprodukovaného plastové odpadu se pravděpodobně v nejbližší době ještě zvětší. Čína totiž letos na podzim zakázala dovoz některých druhů odpadů včetně plastů. Země ale doposud zpracovávala víc než polovinu světové produkce plastového odpadu určeného k recyklaci.
K dalším aktivitám, které v této oblasti Evropská komise plánuje, patří omezení plastových kelímků či plastových mikro-perel, které se používají v kosmetice. Evropský komisař Günther Oettinger, zodpovědný za evropský rozpočet, také navrhnul zavést novou daň na plasty. Toto opatření by navíc mohlo zajistit další prostředky na rozpočet příštího rámcového programu, v němž kvůli odchodu Velké Británie z Evropské unie chybějí peníze.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: ScienceBusiness
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz