Výzkumníci z chudších členských států, kteří jsou placeni z peněz Evropské Unie, by měli mít v budoucnu vyšší mzdy, aby se zabránilo odlivu mozků z východu na západ. Zatím ovšem není jasné, kolik bude zvýšení mezd ve výsledku stát ani odkud se bude financovat.
Evropská komise chce v rámci programu Horizont 2020 zvýšit plat výzkumníkům ze zemí s nižšími příjmy a chce nabídnout další bonusy ve výši až 8 tisíc EUR za rok. Toto mzdové navýšení, které má zabránit odlivu mozků by mělo platit i zpětně, na projekty v rámci programu Horizont 2020, a to od roku 2014, kdy program začal.
Zatím není zcela jasné, odkud budou peníze pocházet. Není totiž pravděpodobné, že by Evropská komise mohla na pokrytí nákladů přidělit do programu Horizont 2020 další finance. Otázkou tedy zůstává, jak velký dopad bude mít toto zvýšení nákladů na samotný program.
Dosud byly platy výzkumníků v rámci Horizontu 2020 určovány výší průměrných platů výzkumných pracovníků v dané zemi. To bylo jednak překážou pro přilákání talentů z ostatních zemí, a také důvodem, proč výzkumníci z chudších zemí z programu odcházeli. Mohli si totiž vydělat více v rámci národních výzkumných programů. A to především proto, že Horizont2020 nebral v potaz různé bonusy, kterými si výzkumníci mohou přivydělat například za publikování či psaní recenzí.
Změna by měla pomoci zemím s nízkými příjmy a částečně by mohla pokrýt mezeru v platech výzkumníků mezi jednotlivými členskými státy. Otázkou je, zda a kde se na ní najdou zdroje.
Zdroj: Sciencebusiness.net a Evropská komise
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz