Evropská unie na začátku června vyhlásila první výzkumnou soutěž s nabídkou grantů na vojenské vybavení zahrnující například drony. Do roku 2020 byla na tento program každoročně vyčleněna suma 1,5 miliard eur, po roce 2020 se tato suma může až zpětinásobit.
Místopředseda Evropské komise, Jyrki Katainen, a vedoucí evropské diplomacie, Federica Mogherini, ve středu 7. června oznámili otevření nového programu financování vojenského výzkumu. První část peněz, 25 milionů eur, byla nyní vyčleněna na výzkum nových podvodních dronů, lehkého vojenského vybavení a technologie foresight analýzy.
Podle zadání se řízení musí účastnit alespoň tři společnosti ze dvou členských zemí EU, přičemž uzávěrky přihlášek jsou v září a v říjnu. Výsledky výzkumu také musí „zůstat v Evropě“, aby byly ochráněny investice a bezpečnostní zájmy jednotlivých národních států. Evropská unie tak má hrát roli zprostředkovatele obrany evropského prostoru a podpořit penězi a koordinací výzkum v této oblasti.
Tento krok vyvolal určitou kontroverzi mezi členy Evropského parlamentu, zvláště pak ze strany politiků levicových stran, kteří program kritizují jako ústupek vojenskému průmyslu a jako vážné nebezpečí pro mírovou Evropu. Naopak pravicoví kritici vidí problém v důsledcích takového programu – mohl by vyvolávat překryv a napětí s aktivitami NATO. Kritika také přichází ze strany vědců a aktivistů, kteří se vymezují vůči potenciálním vojenským aktivitám EU a nebezpečnému spojení vědy a vojenského průmyslu.
Určitý posun ve vojenské politice Evropské unie zapříčinil Brexit, protože Velká Británie byla dlouhodobě silným odpůrcem takového programu. Také zvolení prezidenta Trumpa a nejistota kolem míry zapojení Spojených států do NATO zdůraznila potřebu takového programu v rámci evropského prostoru.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: ScienceBussiness.net
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz