Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Finsko má i nadále ambici udržet si silné globální postavení ve výzkumu a vývoji bezdrátových sítí a souvisejících technologií. K tomu potřebuje mezinárodní partnery s odpovídajícím know-how a jsou zde tak příležitosti i pro české firmy i akademické a výzkumné instituce.

Finsko

Kromě proslulé firmy Nokia jsou ve Finsku desítky dalších perspektivních společností v oblasti 5G a 6G. A skvělou práci odvádějí i výzkumníci na univerzitách.

Nokia již před několika lety chytila druhý dech a místo koncového zákazníka se nově soustředí na korporátní klientelu v oblasti mobilních sítí a souvisejících technologií. Ve Finsku však také existuje řada lokálních platforem s globálním zaměřením, prostřednictvím kterých mohou spolupráci navázat i české subjekty. V rámci ekonomického projektu velvyslanectví v Helsinkách se o to úspěšně pokusilo 8 českých firem a akademických institucí, které svými prezentacemi a následnými jednáními vzbudily mezi finskými partnery mimořádný zájem.

Lídr ve vývoji mobilních technologií 

Finsko je dlouhodobě lídrem ve vývoji mobilních komunikačních technologií. Pomáhá mu v tom kromě jiného program Business Finland 6G Bridge, který se soustředí na nové a posílené využití pokročilých 5G technologií a vývoj 6G pro oblast udržitelného průmyslu, infrastruktury či chytrých měst. Finsko si velmi dobře uvědomuje, že jde o tak širokou a náročnou oblast, že i přes desítky let tradice a zkušeností zde nemůže spoléhat jen samo na sebe, a proto je velký důraz kladen na podporu širokého zapojení finských firem a výzkumníků do mezinárodní spolupráce, což nabízí řadu příležitostí i pro české subjekty.

Finsko se zde navíc neomezuje pouze na Evropu, ale významná spolupráce probíhá i například s USA. Finsku se tradičně pomocí řady zavedených i nových nástrojů dobře daří propojovat průmysl s vědou, výzkumem a vývojem, výjimkou není ani oblast 5G a 6G. Samotný program 6G Bridge má během let 2023–2026 poskytnout celkem 130 milionů eur na inovace na poli 5G a 6G technologií s cílem posílit mezinárodní postavení Finska jakožto lídra pro tuto oblast a zajistit růstové příležitosti zapojených finských firem, jejich internacionalizaci, ale i podporu zahraničních investorů a mezinárodních firem působících ve Finsku.

Budování a testování 6G sítí

Výzkumný program Univerzity v Oulu a Finské výzkumné rady 6G Flagship byl založen již v roce 2018 a do roku 2026 je v něm alokováno 300 milionů eur. Hlavním cílem je aktuálně vyvíjet nástroje pro vybudování a testování 6G sítí a aplikace s cílem posílit celkovou digitalizaci společnosti. Hlavními zkoumanými prioritami využití 6G v rámci tohoto výzkumného projektu jsou zdravotnictví, energetika (včetně smart grids), autonomní vozidla, průmyslová výroba, obrana a bezpečnost, zapojení AI či digitální dvojčata. Všechny tyto oblasti mají zároveň potenciál pro rozvoj spolupráce s českými výzkumnými institucemi a firmami. Zajímavým zdrojem informací ohledně aktivit a úspěchů 6G Flagship je magazín 6G Waves.

6G Finland je aktivním sdružením finských výzkumných a vývojových organizací, včetně Nokia Bell Labs, či technického výzkumného centra VTT, s cílem podporovat národní expertízu, mezinárodní spolupráci a strategickou autonomii v rámci vývoje 6G technologií. 6G Finland je zároveň kontaktním bodem na národní i mezinárodní úrovni a je stále otevřeno novým členům. Dalšími významnými organizacemi, iniciativami a partnery v oblasti 5G a 6G ve Finsku jsou: 5G Momentum, Allied ICT Finland či Technology Industries of Finland.

Finové vedou evropské projekty

Finsko rovněž vede významné projekty Evropské komise financované v rámci EU Horizon jako například Hexa-X či Hexa-X-II. Projektovým lídrem a garantem Hexa-X je Nokia a od roku 2020 se zde spolu s evropskými partnery zaměřuje na výzkum další generace bezdrátových sítí, rozvoj základních technologií 6G, definování standardů a jejich praktické využití. V roce 2022 Evropská komise zahájila další fázi v podobě Hexa-X-II, kde se sdružuje téměř 50 subjektů, které pracují na 6G standardizaci. Oba projekty by měly EU umožnit stát se lídrem v rámci 6G a měly by pomoci řešit i některé celospolečenské otázky jako dlouhodobou udržitelnost, inkluzi v oblasti konektivity, transparentnost, bezpečnost a garanci soukromí.

Nokia je aktuálně jedním ze světových lídrů na poli mobilních sítí a komercionalizace bezdrátových technologií. Prostřednictvím své výzkumně-vývojové odnože Bell Labs zaměřené na průmyslový výzkum a vývoj přišla s řadou zásadních technických inovací, které významně přispěly k rozvoji současných 5G standardů a technologií.

Komerční fáze 6G se blíží

Aktuálně se Nokia v rámci svého výzkumu a testování již plně soustředí na 6G standardy a technologie, které by se do komerční fáze měly posunout přibližně kolem roku 2030. 6G svět už dle Nokie nebude pouze o konektivitě, ale o těsném propojení digitálního, fyzického a lidského světa prostřednictvím kombinace vysokého výpočetního výkonu a slučování sítí, aplikací a procesů. Zcela nové možnosti by se měly objevit například v rámci optimalizace průmyslové výroby prostřednictvím digitálních dvojčat, v oblasti lékařské diagnostiky a monitoringu či v možnostech interakce digitálních a fyzických světů prostřednictvím výrazně pokročilé smíšené virtuální reality.

Delegace českých firem a vědců

Možnosti spolupráce přijelo do Finska v rámci projektu pořádaného velvyslanectvím v Helsinkách ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu na konci září prozkoumat 15 zástupců českých firem a akademických institucí. Svá inovativní řešení a výstupy výzkumu a vývoje představily v Oulu a v Helsinkách firmy DG Solutions (polovodiče, vysoce přesné součástky), Grant Thorton (konzultační činnost včetně 5G a ICT), Škoda Auto (autonomní mobilita), Škoda Group (autonomní tramvaje, železnice) a akademické instituce Vysoké učení technické v Brně (telekomunikace, ICT, IoT, virtuální realita, autonomní doprava, smart grids, vývoj hardwaru), Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (počítačové vidění, robotika, AI), 6Gmobile research lab Fakulty elektrotechnické ČVUT (nové mobilní sítě a bezdrátové technologie) a VŠB–Technická univerzita Ostrava – Fakulta elektrotechniky a informatiky (nezávislé lokální 5G sítě, živá 5G laboratoř, automobilový průmysl, kvantové technologie, AI).

Během jednání s desítkami inovativních finských firem (včetně Nokie), univerzit a výzkumných center se podařilo navázat mnoho nových kontaktů a v několika případech již byla diskutována i konkrétní budoucí spolupráce.

 

Autor: Daniel Horák, Velvyslanectví ČR v Helsinkách

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věci ČR

Článek vyšel na serveru o moderní ekonomické diplomacii Export.cz při Ministerstvu zahraničních věcí ČR.

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Kategorie: Ze zahraničí