Přestože v programu Horizont 2020 zbývá do konce období vyčerpat ještě zhruba 30 miliard eur, přípravné práce na novém, devátém rámcovém programu pro období 2021 – 2027 již začaly. Jaké výzvy nás čekají a jak by na ně měl nový program reagovat?
Zapříčiní vlna populismu napříč Evropou nebo úbytek financí z Velké Británie ještě větší soutěživost mezi jednotlivými vědními obory snažícími se získat si pozornost? Měl by mít vojenský výzkum větší prioritu než dříve? A co globální zdravotní problémy jako postupné zvyšování antimikrobiální rezistence? Co je důležitější – více průlomových objevů z nejlepších (a často nejbohatších) univerzit, nebo podpora nových vědeckých talentů z chudších regionů? A jak se postavit k novým výzvám budoucnosti jako genové inženýrství, umělá inteligence nebo velké objemy dat?
To jsou jen některá témata, diskutovaná členy Science|Business Network, která dnes spojuje více než 50 univerzit, společností a inovačních organizací napříč Evropskou Unií, a která zazněla mimo jiné na říjnové konferenci v Bruselu. Ucelený soubor nejčastějších myšlenek a návrhů nyní vychází v reportu „Research Strategies The next Framework Programme“, který má sloužit k veřejné konzultaci v rané fázi plánování nového programu.
Report je veřejně dostupný na webu Science|Business.
Zdroj: Science|Business
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz