Japonská vesmírná agentura (JAXA) má nový fond na rozvoj vesmírných, především raketových a satelitních technologií. V průběhu příštích deseti let dostane k dispozici 1 bilion jenů (6,9 mld. USD), pomocí nichž má upevnit postavení Japonska mezi vesmírnými velmocemi a rozšířit jeho kosmický program.
V zapojení soukromého sektoru do vesmírných programů Japonsko zaostává v porovnání se Spojenými státy i Evropou. Proto přichází s novou iniciativou, která má podpořit spolupráci Japonské vesmírné agentury (JAXA) a firem formou investičního fondu, který poskytne finanční zdroje pro rozvoj startupů, inovativních společností i univerzit. Japonsko se v tomto nechává inspirovat zvláště úspěchy SpaceX a dalších soukromých iniciativ, které se ve Spojených státech úspěšně rozvíjejí ve spolupráci s NASA.
První výzva projektů na jaře
Ve vládním plánu pro vesmírnou politiku Japonska, který byl aktualizován v červnu 2023, vláda uložila JAXA silnější podporu vesmírného průmyslu a technických univerzit, které jsou zásadní pro rozvoj vesmírných technologií. Silnější spolupráce mezi státním a soukromým sektorem by pak měla směřovat především do oblasti raket nové generace a satelitních technologií, zvláště satelitních konstelací.
JAXA bude vybírat projekty k financování podle toho, jaký mají potenciál pro rozvoj technologií důležitých pro strategické státní zájmy, zvláště národní bezpečnost. Zvláštní pozornost bude také věnována projektům, které je obtížné v krátké době komercionalizovat a které tak nejsou ve svém počátku tolik atraktivní pro soukromé investory. V první výzvě, která je naplánována na duben 2024, se bude rozdělovat 300 mld. JPY z rozpočtů ministerstva školství a vědy, ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu a ministerstva vnitra.
Veletrh JAPAN AEROSPACE 2024 s českou účastí
I s pomocí nového fondu japonská vláda cílí na expanzi výkonu místního vesmírného průmyslu ze 4 bil. jenů (27,6 mld. USD) v roce 2020 na dvojnásobek v roce 2030. Optimistická očekávání na straně domácího průmyslu díky rostoucí podpoře státu mohou také otevírat nové přežitosti pro zahraniční spolupráci.
Prostor k představení v Japonsku nabídne veletrh Japan Aerospace 2024 v polovině října. Jedná se o největší akci leteckého a vesmírného průmyslu v Tokiu, která se bude navíc konat po šestileté přestávce a lze o ni očekávat mimořádný zájem. Na veletrh je také připravován český národní stánek jako projekt ekonomické diplomacie (PROPED) podpořený ministerstvem obrany a ministerstvem průmyslu a obchodu.
Pro zájemce o japonský trh stojí za pozornost také platforma Space.Japan Helpdesks provozovaná Evropsko-japonským centrem pro průmyslovou spolupráci, která poskytuje aktuální informace o japonském vesmírném průmyslu a pomáhá evropským firmám vyhledávat japonské potenciální partnery.
Autor: Ondřej Svoboda, Velvyslanectví ČR v Tokiu
Článek vyšel na serveru o moderní ekonomické diplomacii Export.cz při Ministerstvu zahraničních věcí ČR.
- Autor článku: ne
- Zdroj: Ministerstvo zahraničních věci ČR