Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

European Patent Office od roku 2006 oceňuje lidi s vášní pro objevování, se zvídavou myslí a touhou po nových nápadech. Ocenění European Inventor Award, které vzdává hold vynálezcům po celém světě, bylo uděleno na začátku července. Vítězkou v kategorii Výzkum je počítačová vědkyně pracující s umělou inteligencí, Cordelia Schmidt.

awardsKategorie 

Cena European Inventor Award je udělována Evropským patentovým úřadem (European Patent Office – EPO) v pěti kategoriích. Kategorie „Průmysl“ oceňuje vynálezce komerčně úspěšných technologií patentovaných velkými evropskými společnostmi, jež zpravidla zaměstnávají více než 250 lidí a dosahují ročního obratu více než 50 milionů eur. 

Kategorie oceňující malé a střední podniky je určena lidem, kteří stojí za vynálezy v těchto firmách. V ideálním případě byl vynález komerčně úspěšný a pomohl malému a střednímu podniku rozšířit jeho podnikání.

V kategorii nazvané „Celoživotní dílo“ se oceňuje dlouhodobý přínos jednotlivého evropského vynálezce, jehož obětavost a neúnavné úsilí – a patentované přelomové vynálezy – měly zásadní vliv na jeho technický obor a společnost. 

Všem vynálezcům ze zemí mimo členské státy EPO bez ohledu na velikost nebo obrat společnosti je otevřena kategorie „Země mimo EPO“.  Vynález nebo související výrobky však musí být dostupné v Evropě.

Tradičně je rovněž udělována „Cena pro mladé vynálezce“ do 30 let, jež oceňuje řešení, která přispívají k dosažení cílů udržitelného rozvoje OSN. Udělený evropský patent není v tomto případě podmínkou. 

European Inventor Award za rok 2024 v kategorii „Výzkum“ 

V této kategorii se oceňují vynálezci působící na univerzitách, ve výzkumných institucích nebo jejich spin-offech. Vynálezy v této kategorii často vedou k významnému technologickému pokroku a zvyšují reputaci instituce, na které vynálezce působí. Ve finále této kategorie se objevila tři jména, resp. tři nominovaní jedinci či týmy: 

  • David Davos z Lille University Hospital, Francie
  • ​​Tonio Sant, Daniel Buhagiar a tým z University of Malta​
  • Cordelia Schmidt z National Institute for Research in Digital Science and Technology (INRIA)

Cordelia Schmidt – vítězka v kategorii Výzkum

Vývoj technologií umožňujících umělé inteligenci „vidět“ a interpretovat složitá vizuální data otevírá nové možnosti interakce člověka s počítačem v různých komerčních a výzkumných odvětvích. Práce Cordelie Schmid je významná pro směřování umělé inteligence za hranice základního rozpoznávání objektů k větší sofistikovanosti, jako je chápání kontextu vizuálních scén, interpretace lidského jednání a dokonce předpovídání budoucích událostí ve videu. Pomocí strojového učení, které integruje rozsáhlé soubory vizuálních, zvukových a textových dat, se umělá inteligence učí. 

Více informací o způsobilosti, kritériích výběru a úloze poroty naleznete na nominační stránce soutěže.

Porota

  • Wolfgang M. Heckl je generálním ředitelem Německého muzea v Mnichově.
  • Catia Bastioli je v současné době generální ředitelkou společnosti Novamont Group.
  • Nuno Correia je ředitelem oddělení kompozitních materiálů a konstrukcí na INEGI v Portu v Portugalsku.
  • Nuria Espallargas je profesorkou na katedře strojního a průmyslového inženýrství NTNU v Norsku.
  • Joachim Fiedler vystudoval Univerzitu umění v Berlíně a působil jako profesionální violoncellista v několika orchestrech a souborech.
  • Peter Holme Jensen získal doktorát v oboru proteinových věd a je zakladatelem společnosti Aquaporin, která vyvíjí přírodní a udržitelná řešení pro úpravu vody.
  • Marta Karczewicz je viceprezidentkou pro technologie ve společnosti Qualcomm, kde se od roku 2006 podílí na vývoji algoritmů pro kódování dat.
  • Ursula Keller je profesorkou na ETH v Curychu ve výzkumné laboratoři ultrarychlé laserové fyziky a spoluzakladatelkou několika společností.
  • Agnès Poulbot je vedoucí odbornicí ve společnosti Michelin, kde spoluvynalezla technologii regenerativního běhounu pneumatiky, která prodlužuje životnost pneumatiky a snižuje spotřebu paliva.
  • Erin Smith je podnikatelka a vynálezkyně FacePrint, screeningového nástroje, který pomocí umělé inteligence analyzuje výrazy obličeje indikující nástup Parkinsonovy choroby.
  • Richard Turere je ochránce přírody, podnikatel a autor z Keni. Ve svých 13 letech vyvinul systém, který měl lvy odradit od útoků na dobytek v jeho rodinném domě u národního parku Nairobi.
  • Zhentian Wang je docentem na Tsinghua University v Pekingu v Číně, kde se věnuje vývoji rentgenových zobrazovacích metod pro biomedicínu a materiálové vědy.

Kompletní medailonky poroty naleznete zde.

Více informací o podmínkách a průběhu soutěže naleznete zde.

 

Autorka: Martina Kurfirstová (Vědavýzkum.cz)

Zdroj: EPO

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí