Podle nového rozpočtového návrhu Evropské komise na rok 2023 z tohoto týdne se zvýší financování programu Horizon Europe až o 100 milionů euro v porovnání s rokem 2022. Částku navýší navíc 1,8 miliard euro v grantech fondu obnovy.
Z celkové částky bude okolo 2,1 miliardy euro investováno do excelentního výzkumu prostřednictvím Evropské výzkumné rady (ERC), další 1,6 miliardy pak poputuje na podporu start-upů a inovátorů, kteří jsou financovaní díky European Innovation Council (EIC).
Komise také navrhla vrátit 400 milionů euro zpět do programu Horizon Europe jako kompenzaci za přesun peněz z digitálního výzkumného klastru tohoto programu do samostatného programu Digital Europe. Tyto prostředky budou vraceny v ročních platbách až do roku 2027, přičemž první platbu Komise plánuje vyplatit v roce 2023.
V následujících letech se chce Evropská komise zaměřovat na finanční podporu především evropského aktu o čipech a také na klastry o klimatu, energii a mobilitě. Kvůli tomu omezí financování klastrů digitalizace, průmyslu a vesmíru o až 80 milionů euro v letech 2024 až 2027.
Návrh rozpočtu nyní putuje do rukou členských států a Evropského parlamentu, kteří budou o konečných číslech jednat až do konce tohoto roku.
Ředitel pro politiku a řízení Evropské asociace univerzit (EUA) Thomas Estermann k návrhu řekl, že i toto malé navýšení rozpočtu je jednoznačně dobrým znamením a v roce 2025 dosáhne Horizon Europe svého vrcholu. Proto očekával pro rok 2023 navýšení vyšší, aby se růst zrychlil. Vyjádřil také nesouhlas s komplexitou a složitostí přidělování rozpočtových prostředků, pro neznalé či laiky je obtížné rozklíčovat, kolik peněz vlastně do výzkumu poputuje.
Autor: Vědavýzkum.cz (AZ)
Zdroj: ScienceBusiness
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz