Minulý týden Evropská komise oznámila jména 16 odborníků, kteří zasednou v expertní skupině Ekonomických a sociálních dopadů výzkumu a inovací. Cílem skupiny má být nezávislé poradenství v oblasti evropských politik výzkumu, vývoje a inovací.
Dne 27. 1. 2020 Evropská komise zveřejnila jména 16 expertů, kteří jí mají radit, jakým způsobem mohou výzkum a inovace podporovat udržitelný rozvoj Evropy tak, jak komise vytyčila v novém plánu snížení uhlíkových emisí Green Deal.
Předsedkyní skupiny Ekonomických a sociálních dopadů výzkumu a inovací (Economic and Societal Impact of Research and Innovation – ESIR) bude Sandrine Dixson-Declève, jedna z vrcholných představitelek Římského klubu a odbornice na energetiku. Samotná skupina ESIR byla založen v roce 2017.
Experti by se měli zabývat otázkou udržitelnosti z pohledu sociální a ekonomické transformace, inovačních politik, terciárního vzdělávání, digitalizace či propojení s občany. Budou také vydávat odborné podklady pro evropské i národní politiky „Tito odborníci se budou zabývat těmi nejaktuálnějšími společenskými výzvami v oblasti udržitelnosti. Jsem přesvědčena, že nás budou inspirovat novými myšlenkami, jak Evropa může nejlépe vytvořit a formulovat budoucí politiky výzkumu a inovací,“ řekla k novému složení expertní skupiny Mariya Gabriel, komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mladistvé.
Z šestnácti vybraných členů jsou tři z Itálie a Španělska, dva z Francie a Švédska a po jednom pochází z Belgie, Polska, Velké Británie, Německa, Austrálie a Portugalska. Seznam členů je přístupný zde v záložce „Members“. Mezi vybrané kandidáty patří například Céline Charveriat, která působí jako výkonná ředitelka Institutu pro evropskou enviromentální politiku, Andrew Morlet, jeden z hlavních představitelů Ellen MacArthur Foundation nebo Sylvia Schwaag Serger, profesorka výzkumných politik ze švédské Lund University.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: Evropská komise
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz