Evropská komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělání, mládež a sport Maryia Gabriel zdůrazňuje potřebu podporovat nejlepší evropské výzkumníky a inovátory v boji proti pandemii koronaviru a přípravách na případná budoucí ohrožení. Oceňuje dosavadní výsledky sbírky na obnovu Evropy a vyzdvihuje roli inovací na cestě z krize.
Sbírka vynesla skoro 16 miliard eur
Evropská komise doposud v rámci sbírky s názvem Coronavirus Global Response vybrala na boj proti pandemii koronaviru a jejím následkům 15,9 miliardy eur, z toho 7 miliard poskytly jednotlivé členské státy EU a 4,9 miliardy tvoří záruky a půjčky od Evropské komise a Evropské investiční banky. Peníze poskytly i další státy a řada nadací či soukromých společností. Podrobný přehled jednotlivých příspěvků a závazků je dostupný zde. Vybrané peníze půjdou například na vývoj vakcín a testů nebo ekonomickou obnovu v nejpostiženějších regionech.
Jedna miliarda eur již byla vyčleněna na mimořádné výzvy v programu Horizont 2020. U nich Evropská komise zaznamenala enormní zájem žadatelů – jen ve druhé výzvě vyhlášené v druhé polovině května, která se zaměřovala na posílení kapacit pro vývoj a výrobu medicínských prostředků a digitálních technologií, přišlo během tří týdnů 454 přihlášek. Její výsledky budou známé v polovině srpna.
Paralelně se Komise snaží podnítit inovace prostřednictvím Evropské inovační rady (EIC), která do konce roku běží v pilotním režimu. Na podporu inovativních firem a start-upů vyčlenila celkem 314 milionů eur. „Obrovský talent a přelomové myšlenky inovativních evropských firem jsou naší nadějí. Zvýšená podpora EIC umožní naplno využít jejich potenciál tak, abychom se mohli vypořádat s koronavirem a nastartovat obnovu Evropy. EIC zareagovala na krizi rychle a ukázala pružnost a pozitivní dopad evropského financování,“ okomentovala činnost EIC komisařka Maryia Gabriel v novém čísle svého měsíčníku, v němž představuje a komentuje aktuální vývoj v oblasti svých kompetencí.
Evropské inovace na vzestupu
Maryia Gabriel v něm také ocenila konkrétní kroky, které byly zahájeny ve snaze vyvinout efektivní a bezpečnou vakcínu dostupnou všem občanům. V souvislosti s tím také zdůraznila potřebu bojovat proti dezinformacím šířícím se nejen kolem koronaviru. Společné výzkumné středisko Evropské komise (JRC) v současné době připravuje spustit otevřený text miningový software, který pomůže s ověřováním informací v zájmu ochrany veřejného zdraví.
Pozitivní hodnocení komisařky si vysloužily i výsledky žebříčku European Innovation Scoreboard, v němž se celková inovační výkonnost Evropské unie zvyšuje a již druhým rokem se drží před Spojenými státy americkými. Za další velký úspěch označila spuštění Fondu Evropské inovační rady, který bude podporovat přelomové inovace s významným celospolečenským dopadem. Prostřednictvím nástroje EIC Accelerator budou moci inovativní společnosti a start-upy získat financování pro své projekty ve výši 0,5 až 15 milionů EUR.
Horizon Europe: dohoda na rozpočtu je nutná
Podle Mariyi Gabriel by se evropské státy měly urychleně dohodnout na rozpočtu příštího rámcového programu Horizon Europe. Ten by přitom měl být dostatečně ambiciózní, což zdůraznila také na svém nedávném slyšení v horní komoře francouzského parlamentu, kde obhajovala potřebu investic do evropské vědy a výzkumu.
Pro efektivní distribuci peněz a řešení globálních výzev bude klíčová volba takzvaných výzkumných misí, které budou určovat podporované oblasti výzkumu. Podle komisařky by jejich cílem měla být zelenější, zdravější a odolnější Evropa pro všechny občany. Témata těchto misí, která doporučili nezávislí experti, budou nyní široce diskutována a finalizována by měla být na konci roku 2020.
Více aktualit z portfolia evropské komisařky pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělání, mládež a sport najdete v pravidelném oběžníku, který je dostupný zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (JS)
Zdroj: Evropská komise
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz