Dne 2. 10. 2017 udělil Institut Karolinska letošní Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství trojici vědců, kterým se povedlo objasnit mechanismus cirkadiánního rytmu. Jejich objev vysvětluje, jakým způsobem v organismech funguje mechanismus biologických hodin.
Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young ve svém výzkumu objasnili, jak se cirkadiánní rytmus jednotlivých organismů přizpůsobuje rotaci Země. Již dlouho se vědělo, že živé organismy, včetně člověka, mají jakési vnitřní biologické hodiny, které jim umožňují přizpůsobit se střídání dne a noci. Třem vědcům se ale na příkladu octomilek povedlo objasnit princip těchto hodin. Izolovali gen, který kontroluje každodenní biologický rytmus. Ten totiž produkuje protein, který se v buňkách během noci naakumuluje a během dne zase rozpouští. V návaznosti na tento objev se jim povedlo nalézt i další klíčové látky, které do tohoto mechanismu vstupují a které řídí tento druh buněčných biologických hodin. K podobnému jevu nedochází ale pouze u octomilek – i lidské buňky fungují na stejném principu.
Tímto způsobem nám také naše vnitřní buněčné biologické hodiny umožňují přizpůsobit se i dramaticky měnícím se fázím dne, například během dlouhých letů letadlem. Tyto vnitřní hodiny pak ovlivňují naše chování, hormonální hladiny, spánek, tělesnou teplotu nebo metabolické procesy. Zároveň cítíme vysokou úroveň diskomfortu, když nejsou naše buněčné hodiny a vnější prostředí v náležitém souladu – příkladem je zmíněná pásmová nemoc.
Všichni tři ocenění jsou původem ze Spojených států. Jeffrey C. Hall působí na University of Maine, Michael Rosbash pracuje na Brandeis University a Howard Hughes Medical Institute a Michael W. Young na Rockefeller University.
Zdroj: Nobel Prize
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz