Evropská komise ohlásila plán investic do výzkumu a vývoje na roky 2018 až 2020. Jedná se o částku téměř 30 miliard eur, které by měly podpořit výzkum především v oblasti nízkouhlíkových technologií, bezpečnosti a migrace.
Carlos Moedas, evropský komisař pro vědu, výzkum a inovace v pátek 27. 10. 2017 oznámil plán investic Evropské komise do vědy a výzkumu do roku 2020, které by měly završit cíle vytyčené v programu Horizont 2020.
Hlavní prioritou v následujících třech letech je soustředit se na „méně témat s větším rozpočtem“. Takzvané „Focus Areas“ by měly soustředit dohromady obdobná výzkumná témata, která jsou nyní roztříštěná a financovaná z různých schémat a nástrojů programu Horizont 2020. Největší takovou oblastí by měl být výzkum a vývoj v oblasti nízkouhlíkových technologií. Na ten by mělo být vyčleněno 3,3 miliard eur. Bezpečnostní problémy včetně kyberbezpečnosti by měly získat rozpočet ve výši jedné miliardy eur. Do ostatních digitálních technologií se plánuje investovat 1,7 miliard eur. Více než 200 milionů poputuje na výzkum spojený s migrací, který by se měl zaměřovat na příčiny migrace, možnosti integrace migrantů a na „migration management“.
Snahou je v novém plánu přilákat také více zahraničních výzkumníků – procento mimoevropských vědců, kterým se podařilo získat podporu je v rámci programu Horizont 2020 totiž velmi nízké (pouze 2,2 %). Jedna miliarda eur proto poputuje také do 30 mezinárodních soutěží, na kterých se mohou podílet i vědci z Kanady, Spojených států, Japonska, Jižní Koreje, Singapuru, Austrálie nebo Indie. Nové projekty by také měly přinést menší administrativní zátěž.
Evropská komise potvrdila dále šest nových soutěží za úspěšné výsledky výzkumu. Deset milionů eur udělí komise za vynález nové baterie pro elektromobily, dalších deset milionů za prototyp zařízení na umělou fotosyntézu. Dalších pět milionů bude uděleno za vynález vhodného varovného systému před epidemiemi nebo za nový způsob vypouštění nano- a mikrodružic na oběžnou dráhu Země.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: ScienceBussiness, Evropská komise
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz