Vyšel nový žebříček QS World University Rankings podle oborů, který hodnotí jednotlivé vysoké školy a přidružené vědecké instituce až ve 48 různých předmětech studia. Z českých škol se nejlépe umístila Univerzita Karlova, nově i v humanitních a společenskovědních oborech.
Nejúspěšnější školou v žebříčku je Harvard University, která se na prvním místě v jednotlivých oborech umístila šestnáctkrát, což je víc než jakákoliv jiná univerzita na světě. Vynikla především v medicíně a v sociálních a humanitních vědách. Hned za ní se umístil Massachusetts Institute of Technology (MIT) s třinácti prvenstvími a to především v technologických oborech. Na třetím místě se umístila University of Oxford s pěti prvenstvími. Americké školy si ale podle výsledků celkově pohoršily. Naopak postavení britských univerzit zřejmě probíhající brexit nijak nezhoršil. Od minulých let se také zpomalil vzestup čínských a ruských univerzit.
V Česku bodovala především Univerzita Karlova
Mezi českými vysokými školami se nejlépe umístila Univerzita Karlova. Kromě tradičně kvalitních oborů jako lékařství a matematika uspěla letos výrazně i v sociálních a humanitních vědách. V kategorii Arts & Humanities obsadila celkově 193. pozici z pěti set. Mezi nejlepšími dvěma stovkami škol se umístila v oborech jako anglický jazyk a literatura, historie, lingvistika a moderní jazyky v uměnovědných a humanitních disciplínách, mediální a komunikační studia, politologie a mezinárodní vztahy a v oboru sociologie. Filozofie, lingvistika a sociologie poskočily o přibližně padesát míst, moderní jazyky pak téměř o devadesát příček. „Jsem velmi rád, že v hlavních oblastech studia a vědecké práce jsme se v prestižním QS ratingu zlepšili, za což chci poděkovat svým kolegům z akademické obce UK. Je potěšitelné, že k výraznému posunu došlo u společenskovědních a humanitních oborů,“ uvedl k výsledkům Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy.
Tradičně kvalitní jsou přírodní vědy
Mezi dlouhodobě kvalitní patří v České republice skupina oborů označovaná jako Life Sciences & Medicine. Kromě 219. Univerzity Karlovy se v žebříčku umístila také Akademie věd ČR (302.) a Masarykova Univerzita (451. – 500.). I v kategorii oborů Natural Sciences se velmi dobře umístily hned tři české instituce. Nejlepší Univerzita Karlova obsadila 197. příčku, těsně za ní se umístila opět Akademie věd ČR (206.) a trojici uzavírá České vysoké učení technické v Praze (220.). Mezi mimořádně úspěšné obory v této kategorii patří zejména geografie na Univerzitě Karlově, která se opakovaně umisťuje v první stovce v oboru.
Českých zástupců je v žebříčku více
V hodnocení všech 48 oborů se umístilo celkově deset českých vysokých škol. Kromě Univerzity Karlovy, která se objevila v devatenácti oborových žebříčcích, se umístilo i České vysoké učení technické v Praze, a to v sedmi oborech. Masarykova univerzita a Univerzita Palackého v Olomouci se umístily v pěti, Vysoké učení technické v Brně ve třech a Česká zemědělská univerzita v Praze ve dvou oborech. Mendelova univerzita v Brně, Vysoká škola ekonomická v Praze, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Vysoká škola umělecko-průmyslová získaly umístění vždy v jednom oborovém žebříčku.
Celý žebříček QS Rankings by Subjects si můžete prohlédnout zde. O výsledcích žebříčku QS World University Rankings podle oborů z minulého roku jsme vás informovali zde.
Podívejte se také na aktuální srovnání QS World University Rankings 2018.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT, JS)
Zdroj: QS World University Rankings by Subject, Univerzita Karlova
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz