Dne 16. září vydala britská vláda oficiální odpověď na zprávu renomovaného ekonoma Jima O'Neila, která shrnuje doporučení v boji proti antimikrobiální rezistenci. Zavázala se, že bude stávající neutěšenou situaci řešit.
Objevení penicilínu v roce 1928 představovalo zásadní průlom pro lidské zdraví. Následoval zlatý věk antibiotik, která zachránila bezpočet lidí od infekcí s doposud fatálními následky. Avšak sám Sir Alexander Fleming ve své řeči při přebírání Nobelovy ceny varoval před riziky mikroorganismů, které získávají na penicilin odolnost.
V posledních desetiletích se tato odolnost stala globální realitou. Snižování investic do výzkumu antibiotik však vedlo k tomu, že poslední nová antibiotika byla do klinické praxe uvedena v roce 1987. Existuje tedy reálné riziko, že při zachování stávajícího nicnedělání bude moderní medicína, tak jak jí známe, podkopána. Ztráta účinných antibiotik povede k tomu, že infekce po celém světě budou ve stále větší míře neléčitelné. A mnohé nekomplikované léčebné procedury, jako například chemoterapie, se stanou výrazně nebezpečnějšími.
Právě z tohoto důvodu byli lord Jim O'Neil a jeho tým požádáni, aby vypracovali nezávislou výzkumnou zprávu, v níž identifikovali celou řadu výzev a také konkrétních kroků, které bychom měli ohledně AMR učinit.
Britská vláda se ve své reakci zavázala tyto výzvy naplnit. Skrze Flemingův Fond již nyní investuje 265 milionů liber do zlepšení laboratorních kapacit a mezinárodních monitorovacích systémů a dalších 50 milionů liber vyčlenila na nastartování globálního AMR inovačního fondu. Skrze spoluprácí s OSN a další organizace se bude snažit podporovat další aktivity, které se týkají AMR
Celá reakce britské vlády na zprávu o AMR je k dispozici zde:
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz