Stovky tisíc nebo dokonce miliony vědeckých článků zmizí z ResearchGate, největší sociální sítě pro vědce a akademiky. To alespoň požaduje skupina vlivných vydavatelů, kteří protestují proti porušování autorských práv na sociální síti.
Společnosti American Chemical Society, Brill, Elsevier, Wiley a Wolters Kluwer požadují, aby ResearchGate začal ze svých stránek odstraňovat vědecké články, které na ně z části uploadují sami autoři článků. V některých případech je ale zpřístupňuje samotná sociální síť. Podle skupiny vydavatelů se to týká více než sedmi milionů článků. V první fázi požadují odstranění alespoň sta tisíce textů. Elsevier a American Chemical Society také podaly žalobu na ResearchGate, aby mu zabránily v dalším – podle nich nelegálním – zveřejňování vědeckých textů. ResearchGate mezitím už skutečně začal stahovat nemalý počet článků.
Sociální síť ResearchGate je určená speciálně pro světovou vědeckou komunitu a od svého založení v roce 2004 získala již třináct milionů členů a na své fungování vybrala víc než osmdesát milionů dolarů od takových investorů, jako je například Bill Gates nebo Goldman Sachs.
Skupině vydavatelů ale nestačí pouze stažení již publikovaných článků. Chtějí zabránit především budoucí neautorizované distribuci vědeckých prací. To se týká vysokého procenta textů, které se na této sociální síti objevují. Letos v únoru vyšla zpráva, která zkoumala pět set náhodně vybraných textů na ResearchGate a dospěla k závěru, že 40 % z nich zveřejněním porušuje autorská práva. Zdaleka ale ne všechna vydavatelství se k ResearchGate staví tak kriticky. Například Springer Nature už s ResearchGate začal vyjednávat, jak by se mohly na sociální síti zveřejňovat publikované texty bez porušení autorských práv.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: Nature.com
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz