Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Miliardář, filantrop a zakladatel Středoevropské univerzity (CEU) se rozhodl darovat miliardu dolarů nově vznikající síti univerzit Open Society University Network. Kromě toho věnuje dalších 750 milionů dolarů na pomoc Středoevropské univerzitě, která byla nucena se po neshodách s maďarskou vládou přesunout do Vídně.

1024px George Soros World Economic Forum Annual Meeting 2011Foto: World Economic Forum

George Soros, miliardář původem z Maďarska, který založil po pádu komunistických režimů ve střední a východní Evropě Středoevropskou univerzity (CEU), jejímž cílem je podpora a rozvoj demokracie, na letošním Světovém ekonomickém fóru v Davosu oznámil, že daruje miliardu dolarů na novou univerzitní síť Open Society University Network. Ta má podle jeho slov připravovat studenty na budoucí globální výzvy a šířit demokratické hodnoty. Kromě toho má sdružovat excelentní instituce i akademiky z celého světa, kteří v domovských zemích čelí politickému tlaku.

K prvním institucím, které se k CEU v nové síti připojí, patří Arizona State University, American University of Central Asia v Kyrgyzstánu a BRAC University v Bangladéši. Ředitelem této sítě by se měl stát Leon Bolstein, současný předseda správní rady CEU a prezident americké Bard College. Soros následně vyzval i další světové filantropy, aby do univerzitní sítě vložili své prostředky.

Kromě toho Soros daruje dalších 750 milionů dolarů přímo CEU. Ta byla po vleklých konfliktech s maďarskou vládu nucena přesídlit do Vídně. Orbánova vláda totiž v roce 2016 schválila kontroverzní zákon, který zakazoval v Maďarsku působit zahraničním univerzitám, které nepůsobí také ve své domovské zemi. Zástupci CEU dlouhodobě tvrdí, že zákon byl namířen proti nim, protože premiér Orbán se dlouhodobě vymezuje právě proti Georgi Sorosovi. I přes dlouhá vyjednávání CEU nakonec musela opustit Budapešť a přesunout se do Vídně.

Tři čtvrtě miliardy dolarů má za úkol dorovnat náklady na přesun do rakouské metropole. Podle vyjádření zástupců Středoevropské univerzity je nutné, aby platy vědců, akademiků a dalších zaměsnanců odpovídaly vídeňským podmínkám - jen tak může zůstat CEU kompetitivní na mezinárodní úrovni. Totéž platí například i pro doktorandy nebo další studenty, kteří pobírají od školy stipendia. Ve Vídni se přitom dostalo CEU vřelého přijetí – a to z dobrého důvodu. Středoevropská univerzita aktuálně hostí největší počet ERC grantů ze zemí střední a východní Evropy.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: ScienceBusiness, Open Society Foundations

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí