Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Portál Vědavýzkum.cz přináší přehled nejsdílenějších článků na sociálních sítích za měsíc červen. Co se z něj dozvíte? Třeba, že byste měli jíst sýry a pít kávu, budete zdravější a šťastnější. Nebo že CRISPR metoda použitá u komárů by mohla vymýtit malárii. A barvivo použité na rakovinné buňky by zase mohlo pomoci chirurgům odstranit celý nádor.

stock cheese

1. Nárůst úmrtnosti kojenců po zákazu potratů

Texaský zákaz interupcí je podle nové studie publikované v časopise JAMA Pediatrics spojen s neočekávaným nárůstem úmrtí kojenců a novorozenců. Úmrtí kojenců v Texasu vzrostla o 12,9 % v roce po schválení legislativy ve srovnání s nárůstem pouze o 1,8 % v ostatních částech Spojených států. Více informací naleznete zde.

2. Mikroplasty v lidském spermatu

Mikroplasty byly nalezeny ve všech vzorcích lidského semene testovaných ve studii. Výzkum zjistil osm různých druhů plastů. Nejčastější byl polystyren, používaný k balení, následovaný polyethylenem, používaným v plastových taškách, a poté PVC. Více informací naleznete zde.

3. Jezte sýr, budete zdravější a šťastnější

Jedení sýra hraje roli ve zdravém a šťastném stárnutí. Studie zahrnující 2,3 milionu lidí zjistila, že ti, kteří vykazovali nejlepší duševní zdraví a odolnost vůči stresu a měli díky tomu pocit větší pohody, také konzumovali více sýra. Více informací naleznete zde.

4. I Neandrtálci se soucitně starali o děti s postižením

Neandrtálské dítě s Downovým syndromem se podle nové studie dožilo alespoň šesti let. Zjištění naznačují soucitnou péči mezi členy tohoto starého, vyhynulého lidského druhu. Více informací naleznete zde.

5. Pomůže CRISPR vymýtit malárii?

Výzkumníci použili CRISPR k vytvoření komárů, kteří eliminují samice a produkují převážně neplodné samce („více než 99,5 % mužské neplodnosti a více než 99,9 % úmrtnosti samic“) s cílem omezit malárii. Více informací naleznete zde.

6. Barvivo, které chirurgům ukáže rakovinné buňky

Vědci vyvinuli zářící barvivo, které se přichytí na rakovinné buňky a poskytne chirurgům „druhý pár očí“, který pomůže v reálném čase všechny napadené buňky odstranit a trvale se tak zbavit nemoci. Odborníci tvrdí, že tento průlom by mohl snížit riziko návratu rakoviny a zabránit oslabujícím vedlejším účinkům. Více informací naleznete zde.

7. Je homosexualita u zvířat mnohem častější?

Průzkum ukázal, že vědci nedostatečně informují o homosexuálním chování zvířat. Studie zjistila, že homosexuální chování u primátů a jiných savců je často pozorováno, ale zřídka publikováno. Více informací naleznete zde.

8. Kdyby lidé v USA jedli méně masa, byli by zdravější

Snížení příjmu zpracovaného masa u dospělých v USA o 30 % (což odpovídá přibližně 10 plátkům slaniny týdně) by za deset let předešlo více než 350 000 případům cukrovky, 92 500 případům kardiovaskulárních onemocnění a 53 300 případům kolorektálního karcinomu. Více informací naleznete zde.

9. Pokud máte sedavé zaměstnání, pijte kávu

Studie zjistila, že sedaví konzumenti kávy mají o 24 procent nižší riziko úmrtnosti ve srovnání se sedavými nekonzumenty kávy. Více informací naleznete zde.

10. BMI není pro monitorování obezity rozhodující

Diagnóza obezity potřebuje změnu, aby zohlednila rozložení tělesného tuku, běžně používaný index BMI není vypovídající. Studie navrhuje modernizaci diagnostiky a léčby obezity, aby zohledňovaly všechny nejnovější poznatky v oboru, včetně nových léků na obezitu. Více informací naleznete zde.

 

Autorka: Vladislava Vojtíšková (Vědavýzkum.cz)

Přehled zpracován ke dni: 8. 7. 2024


Texty jsou sumarizovány do čtivé podoby, a zjednodušený popis ve formě popularizačního sdělení nemusí být přesný, zájemce o bližší informace proto odkazujeme níže na samotné studie. Titulky obsah textů taktéž zjednodušují a nejsou verifikovány s jinými studiemi, zda jejich sdělení je opravdu pravdivé.

Výsledky zmiňovaných studií stejně jako použité metody mohou být podrobeny kritice. Nemusí se také jednat o top vědecké objevy ve smyslu přelomových poznatků v oborech, ty často nevzbuzují takovou pozornost na sítích, ale pro aplikační či teoretickou rovinu mohou být důležitější.

Analýza je vyhotovena na základě nejlépe hodnocených příspěvků v největším vědeckém fóru na americké sociální síti Reddit. V některých případech může být žebříček modifikován a vybrán jiný výzkum, či se žebříček může změnit od data publikace článku (žebříček je pravidelně aktualizován). Odkazy na studie a redditové žebříčky zde. O síti Reddit si můžete přečíst zde.

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí