Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Fotografická soutěž časopisu Nature #ScientistAtWork, jejímž tématem byly rozmanité podoby vědecké práce v terénu, už zná svého vítěze. Je jím Mikhail Kapychka se snímkem líhnoucích se jepic. K další oceněným snímkům patří fotografie lachtana, hvězdného nebe z Tibetu i selfie s chápanem.

naturephoto

Soutěž #ScientistAtWork pořádá časopis Nature již potřetí. V letošním ročníku odborná komise hodnotila na 370 fotografií z celého světa. Vítězný snímek pořídil Mikhail Kapuchka, učitel dějepisu z běloruského Mohyleva. Jeho snímek zachycuje biologa, který fotografuje hejna líhnoucích se jepic. Snímek je zajímavý i tím, že zobrazuje anomálii – jepice pravděpodobně kvůli světelnému znečištění zaměnily řeku Dněpr za silnici vedoucí podél říčního toku.

K dalším oceněným sníkům patří například hvězdná obloha, kterou zachytil čínský výzkumník Dai Jianfeng v roce 2014 v Tibetu. Oceněný byl i snímek z výzkumu tradičních technik rybolovu. Na fotce je vidět, jak při odchytu vypouští Kalmar peruánský proud vody připomínající tryskající šampaňské.

Náležitou pozornost si získal také autoportrét Bárbary Cortageny Matos, na kterém pózuje s chápanem na hlavě. Další působivý snímek, který zobrazuje jiný druh vědecké práce, zaslala do soutěže Nan Li. Zobrazuje jejího manžela-klimatologa v jeho kanceláři obklopeného grafy a daty o změnách globálního klimatu. Ocenění získali předplatné časopisu Nature, vítěz pak získal i peněžitou odměnu.

Na veškeré snímky se můžete podívat zde.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Nature

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí