Profesorka Jana Hajšlová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze získala ocenění Harvey W. Wiley Award za rok 2016. Cenu slavnostně převzala tento týden v americkém Dallasu v rámci 130. výročního setkání členů asociace AOAC International, která sdružuje vědce zabývající se analytickými metodami.
Profesorka Hajšlová na konferenci zároveň přednesla příspěvek na téma současných technických postupů a nových výzev při zkoumání kvality, bezpečnosti a falšování potravin.
Harvey W. Wiley Award je nejprestižnější cenou, kterou AOAC International uděluje již od roku 1956. Je určena vědcům nebo vědkyním, kteří mimořádným způsobem přispěli k vývoji oficiálních analytických metod. Je pojmenována po Dr. Wileym, jenž se významným způsobem podílel na vzniku legislativy regulující kvalitu potravin.
Profesorka Jana Hajšlová působí na VŠCHT Praha jako vedoucí Ústavu analýzy potravin a výživy a vede akreditovanou Metrologickou a zkušební laboratoř na VŠCHT Praha. Ve své výzkumné i pedagogické práci se specializuje na kvalitu, autenticitu a chemickou bezpečnost potravin / přírodních produktů a implementaci moderních instrumentálních technik pro jejich kontrolu či bioprospekci. Je členkou řady mezinárodních výborů, například poradního orgánu EU pro Evropský výzkum HORIZON 2020. Účastní se mnoha mezinárodních výzkumných projektů a pod jejím vedením byla navázána úzká spolupráce se světově uznávanými institucemi (OSN, WHO, EFSA, EU JRC a další). Je autorkou více než 260 odborných článků a publikací. V roce 2005 získala Cenu rektora VŠCHT Praha za mimořádné výsledky ve výzkumu a vývoji, v roce 2006 Cenu ministra školství za mimořádné výsledky dosažené při zavádění nových progresivních multireziduálních metod nezbytných pro rychlou a efektivní kontrolu hygienických limitů kontaminantů v potravinách. V roce 2015 převzala z rukou ministryně školství Cenu Františka Běhounka za propagaci a popularizaci české vědy a šíření dobrého jména České republiky v Evropském výzkumném prostoru (ERA).
- Autor článku: ne
- Zdroj: VŠCHT