Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Začátkem března byly zveřejněny výsledky mezinárodního žebříčku QS World University Rankings by Subject 2020. Absolutním vítězem se stal Massachusetts Institute of Technology (MIT), který byl nejlépe hodnocenou univerzitou hned ve 12 oborech. V první stovce se objevila i Univerzita Karlova, a to hned ve dvou oborech. Vedle již tradičně výborně hodnocené geografie do ní nově pronikla i v oboru anatomie a fyziologie.

generic 1

Žebříček stejně jako v minulých letech posuzoval kvalitu výzkumu a absolventů několika tisíc univerzitních pracovišť z celého světa. Do desátého ročníku žebříčku bylo zařazeno 48 oborů, ve výsledcích se pak napříč obory objevuje téměř 1 400 škol ze 158 zemí.

I přes působivé hodnocení MIT a Harvardu se americkým univerzitám dařilo celkově hůře než v roce předchozím a v Top 50 se jich umístilo méně. Naproti tomu britské, indické a čínské univerzity si polepšily. 

Technice vládnou Američané, daří se i asijským univerzitám

Žebříček oboru computer science letos zahrnuje 600 univerzit, své místo si však již po páté obhájil MIT. Polovinu z top 10 tvoří univerzity z Ameriky. Do užšího výběru deseti nejlepších se nedostala žádná univerzita z Asie, National University of Singapore se posunula na 12. místo. Nicméně asijské univerzity si skvěle vedou v elektrotechnice. Mezi nejlepších 20 se dostala čínská Tsinghua University, jihokorejská KAIST a japonská University of Tokyo. Prvenství v elektrotechnice a strojírenství však opět patří MIT.

Matematická top 20 zůstala téměř stejná jako loni, nově se v ní objevila pouze Tsinghua University. V žebříčku fyzikálních oborů je v top 20 nejvýznamnějším skokanem University of Chicago, která vyšplhala o pět míst na místo dvanácté. Fyzice v Evropě pak z devátého místa vládne švýcarská ETH Zürich.

Přední místa patří většinou americkým a britským školám

Žebříčku škol v lékařských oborech dominují univerzity z Ameriky a Velké Británie. Zaujímají celkem 9 míst z prvních deseti. Kromě Švédského Karolinska Institute jsou všechny univerzity z top 20 z anglicky mluvících zemí. Na špičku v oboru stomatologie se letos dostala nově univerzita King’s College London. Prvenství se změnilo i v oboru veterinářství, kde tentokrát bodovala americká University of California. V psychologii, stejně jako v medicíně, si pak nejlépe vede Harvard University.

V letošním roce je Harvard Business School opět špičkou v oblasti podnikání a řízení. Bodovaly i školy z Francie, USA a Nizozemska. Harvard se umístil na prvním místě i v žebříčku ekonomie, stejně jako v právu a v politice. Do první ekonomické desítky se dostala i univerzita z Itálie - Università Commerciale Luigi Bocconi z Milána. V oboru politika se mezi dvě nejlepší univerzity poprvé nedostala University of Oxford.

Jeden z celkem 11 předmětů z oblasti uměleckých a humanitních věd je umění & design. Tomu již po šesté za sebou vévodí britská Royal College of Art. Architekturu vede opět MIT, hned v závěsu je londýnská Bartlett School of Architecture.

Univerzita Karlova si polepšila v anatomii a fyziologii

Skvěle si tento rok vedla i Univerzita Karlova. V jedenácti oborech se dostala mezi světovou špičku. Vedle geografie, ve které se UK daří již devět let po sobě, náleží do první stovky poprvé i v anatomii a fyziologii. Mezi dvě stě nejlepších škol na světě patří i v devíti dalších oborech, jimiž jsou například anglický jazyk a literatura, filozofie, historie, lingvistika, matematika a další. V dalších deseti oborech se umístila ve třetí stovce. „Jsem velmi rád, že se v hlavních oblastech studia a vědecké práce držíme v rámci tohoto prestižního žebříčku již řadu let na předních příčkách a navíc jsme nově výborně hodnoceni za bádání a výuku v oblasti anatomie a fyziologie,“ řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Dobře se vedlo například i Vysoké škole ekonomické v Praze. V oboru ekonomie a ekonometrie se umístila mezi nejlépe hodnocenými na 201. – 250. místě a v oboru účetnictví a finance na 250. – 300. místě.

Žebříčky si můžete podbrobně prohlédnout na stránce QS TOP UNIVERSITIES.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (BK)

Zdroje: TopUniversities, Univerzita Karlova, VŠE



  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí