Evropský úřad pro boj proti podvodům, známý jako OLAF, zasahuje mimo jiné i v oblasti financování výzkumu a vývoje. V posledních letech zaznamenává řadu případů zneužívání - z podpory výzkumníků se totiž podle OLAFu částečně stává lukrativní byznys pro podvodníky.
Jednotlivci, výzkumné instituce i soukromé subjekty zneužívají podle nedávno zveřejněné výroční zprávy OLAFu za rok 2017 prostředky určené na financování výzkumu a vývoje. Z evropských peněz jsou vedle důležitých a úspěšných výzkumných aktivit občas financovány i výměnné pobyty, ke kterým nikdy nedošlo, nebo projekty, které se nikdy neuskutečnily.
Jedno z mezinárodních vyšetřování OLAFU například ukázalo, že mělo dojít ke zneužití evropských fondů v celkem 31 projektech. Vyšetřování v Maďarsku, Litvě a Srbsku odhalilo systém subdodavatelů, který byl využit k tomu, aby zvýšil náklady na projekty a zakryl fakt, že se jednalo o propojené společnosti. V rámci stejného případu navíc dvě výzkumné organizace zřídily regionální pobočky pouze proto, aby mohly získat podporu z fondů určených pro tyto regiony. OLAF předal maďarské justici svá doporučení, stejně jako doporučil Evropské komisi, aby si vyžádala zpět 28,3 milionů eur.
Evropský úřad proti podvodům v minulém roce provedl ve všech oblastech téměř 200 vyšetřování a doporučil Evropské komisi vyžádat zpět od příjemců více než 3 miliardy eur.
Celá výroční zpráva OLAF je k dispozici zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (NS)
Zdroj: Research Research, Výroční zpráva OLAF
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz