facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Česká exoplaneta se jmenuje Makropulos, její hvězda Absolutno

18. 12. 2019
Česká exoplaneta se jmenuje Makropulos, její hvězda Absolutno

Poprvé v historii mohli Češi vymyslet oficiální název pro exoplanetu neboli planetu, která se nachází mimo náš solární systém. Kdokoli z veřejnosti mohl navrhnout jméno, v druhém kole se pak hlasovalo o nejlepších návrzích. Planeta se bude jmenovat Makropulos, hvězda XO-5 v souhvězdí Rysa, kterou Makropulos obíhá, pak Absolutno.

universe 2742113 1280

Výsledky v přímém přenosu oznámila v Paříži Mezinárodní astronomická unie, která celosvětovou soutěž k výročí 100 let svého založení vyhlásila. V České republice kampaň koordinuje Akademie věd ČR.

Planetu, která ode dneška nese jméno divadelní hry Karla Čapka o touze člověka po nesmrtelnosti, objevili vědci v roce 2008, je o málo větší než Jupiter a tvoří ji horké plyny. Svou hvězdu, Absolutno, obíhá mnohonásobně rychleji než Země Slunce – jeden rok zde trvá zhruba čtyři pozemské dny.

Návrhy pro „českou exoplanetu“ mohli lidé posílat prostřednictvím formuláře na pojmenujexoplanetu.cz od června tohoto roku. Do poloviny října přišlo zhruba 1700 návrhů, z nich odborná porota vybrala devět finalistů. O vítězích se rozhodovalo opět hlasováním, kterého se zúčastnilo téměř 4500 zájemců.

 

 

Fifinka, Makropulos, nebo snad Šemík?

Na seznam devíti finalistů, o kterých lidé hlasovali do 3. listopadu 2019, se probojovali následující kandidáti na název exoplanety: Makropulos, Ikarie, Šemík, Sněžka, Rumcajs, Fifinka, Sněženka, Granát, Štěstí.

Soutěže Pojmenuj exoplanetu se zúčastnilo více než 780 000 lidí na celém světě. Své národní kampaně organizovalo přes 110 zemí, vybíralo se z celkem 360 000 návrhů. Například v Irsku zvítězila jména mytologických psů Bran a Tuiren z irské legendy. V Malajsii se lidem nejvíce líbila jména drahých kamenů Baiduri a Intan (česky diamant). V Jordánsku hlasování vyhrála jména starověkých měst a chráněných území Wadirum a Petra.

Cimrman neprošel

Pojmenování exoplanet se řídilo jednotnými pravidly: návrhy se nesměly týkat žijících osob nebo osobností, které zemřely před méně než 100 lety, a neměla se navrhovat slova vymyšlená anebo podobná již existujícím astronomickým názvům planetek neboli asteroidů. „Proto jsme hned na začátku hlasování museli vyřadit návrhy s Járou Cimrmanem, kterých došlo suverénně nejvíce. Podle Cimrmana se totiž jmenuje asteroid,“ řekla Soňa Ehlerová z Astronomického ústavu AV ČR, která předsedala české komisi pro výběr jména exoplanety.

Součástí kampaně Pojmenuje exoplanetu je také literární a výtvarná soutěž pro žáky a studenty, která potrvá až do konce roku 2019.

 

 

 

Autor: Leona Matušková, Markéta Růžičková

Zdroj: Akademie věd ČR