facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Filip Černoch: Deset měsíců mezi medvědy

16. 9. 2022
Filip Černoch: Deset měsíců mezi medvědy

Filip Černoch je politolog a na Fakultě sociálních studií Masarykovy Univerzity v Brně se věnuje energetice. Jeho hlavním výzkumným zájmem je energetická tranzice, tedy přechod od fosilních paliv k nízkouhlíkovým zdrojům energie. V září roku 2021 vyjel s Fulbrightovým stipendiem na prestižní univerzitu Dartmouth College.

cernochA

Filip Černoch je politolog a na Fakultě sociálních studií Masarykovy Univerzity v Brně se věnuje energetice. Jeho hlavním výzkumným zájmem je energetická tranzice, tedy přechod od fosilních paliv k nízkouhlíkovým zdrojům energie. V září roku 2021 vyjel s Fulbrightovým stipendiem na prestižní univerzitu Dartmouth College, která se rozkládá uprostřed javorových lesů ve státě New Hampshire, a deset měsíců se zabýval studiem dopadů omezování uhelné těžby v USA na místním Arthur L. Irving Institute for Energy and Society. Ruská agrese proti Ukrajině v únoru 2022 měla dramatický dopad nejen na jeho práci: „...rostoucí část volného času mi začaly zabírat diskuse a prezentace energetických aspektů celé války, včetně vystoupení pro samotnou univerzitu. Projevilo se to ale i lidsky, na množství naprosto neznámých lidí, kteří mě, jako Středoevropanovi, vyjadřovali sympatie a pochopení, na sbírkách pro Ukrajinu, které probíhaly všude možně, i na záplavě ukrajinských vlajek, které se po širokém dalekém okolí vyrojily. Mýtus o Američanech, které dění mimo USA nezajímá, padnul hned v únoru, kdy ze Států okamžitě začala proudit vládní i soukromá podpora ukrajinskému státu.“

Jaká byla jeho zkušenost?

Američané jsou posedlí auty a zbraněmi, nezajímají se o svět mimo svou domovinu a jejich piva by se pravověrný Čech měl stranit jako čert kříže. S touto sbírkou stereotypů sice za oceán vyrazit můžete, rozhodně vám ale nevydrží déle než pár týdnů.

Rozhodně ne v Nové Anglii, konkrétně v bukolických státech New HampshireVermont, na jejichž společné hranici leží Dartmouth College, tedy nejmenší univerzita i v Česku známé Ivy League. Dvou a půl hodinová noční jízda z letiště naznačuje, kde budeme dalších deset měsíců žít. Chaotickou dopravu Bostonu střídají proudy aut mezi drobnějšími městečky, postupně ale provoz utichá a zástavbu nahrazuje nekonečný a liduprázdný javorový les. Ten, který se na podzim změní v nekonečné zlatočervené moře a přiláká turisty z celých Států. Dartmouth College je skutečná výspa civilizace; celý kampus sídlí na okraji Hanoveru, zapomenutého pětitisícového městečka na křižovatce dálnice a řeky Connecticut. Naše pronajaté „kondo“ (byt - pozn. red.) bude během zimy občas zapadané sněhem a nedostupné, na nástěnce se bude pravidelně objevovat varování před medvědy, kteří zvědavě nakukují do domů a při běhání nebo na vyjíždce na kole bude mobilní signál vzácnou výjimkou.
cernoch1

Foto: Příroda ve Vermontu – nekonečné lesy, jezera a hory, jaro 2022.

Univerzitu, jejíž moto je příznačně „A voice crying out in the wilderness,“ tato poloha zjevně ovlivňuje. Asi šest tisíc studentů žije v jakési dobrovolné izolaci, ponoření do studia, univerzitního života a sportu. Český standard, kdy si studenti odbydou své přednášky a odpoledne změní prostředí i kolektiv, je tady nepředstavitelný, univerzitním životem se žije 24/7. Souvisí to i s tím, že nádherný zelený kampus, sestávající z několika tuctů univerzitních budov a násobně většího množství obytných domů a domků, je integrální součástí celého Hanoveru. Univerzita v městečku vlastní řadu nemovitostí, včetně hlavního hotelu, studenti tvoří většinu osazenstva v ulicích. Každý druhý obchůdek je samozřejmě kavárna či školní suvenýry. Svět se zde opravdu dělí na univerzitu a „tam venku,“ kam se studenti vrací pouze o prázdninách a zdráhavě.

Ruku v ruce s vysokým školným a prestiží školy jde i univerzitní zázemí. Každou chvíli nějaká akce, počínaje organizovaným potápěním v zamrzlém rybníku koncem zimy, na což se v nekonečné řadě čeká i více než hodinu a účastní se toho tařka kompletní osazení univerzity, až po (pravděpodobně) umělecké performance nahých studentů a studentek, kteří houfně běhají po fakultě přírodních věd (což jsem zažil, ale dodnes přesně nevím, oč šlo).

cernoch2

Foto: Běžná scénérie na „greenu,“ hlavním náměstíčku kampusu. Minimálně o víkendech je zde vždy čilá zábava, jaro 2022.

Samotné vzdělávání má samozřejmě špičkovou úroveň. Dartmouth disponuje majetkem v hodnotě asi osmi miliard amerických dolarů, školné je na něm až 74 tisíc dolarů ročně a všechny tyto zdroje jsou na kvalitě vybavení a na zázemí studentů, učitelů i podpůrného personálu vidět. Díky svému renomé si také může vybírat, přijímá zhruba 6,4 % zájemců. I přes zmíněné je ale atmosféra na škole překvapivě uvolněná. Jak komunikace s kolegy, tak se studenty (měl jsem možnost učit vlastní kurz) probíhala extrémně přátelsky a vstřícně, tlak na výkon se skrýval spíše pod povrchem - vybublával jen občas, zato s velkou intenzitou – v akademickém roce předcházejícím můj příjezd na univerzitě spáchali sebevraždu čtyři studenti. Pravděpodobně kombinace náročného studia a stresu spojeného s covidem, a to přesto, že vyučující i celý personál univerzity dává duševní hygieně a práci se stresem důležitost, která je na českých školách nevídaná.

Pro mě, jako Fulbrightova stipendistu se zaměřením na socio-vědní aspekty energetiky, znamenal únor 2022 samozřejmě dramatický zásah do odborné práce. Můj výzkum zaměřený na odchod průmyslových zemí od uhlí zastínila ruská agrese proti Ukrajině a rostoucí část volného času mi začaly zabírat diskuse a prezentace energetických aspektů celé války, včetně vystoupení pro samotnou univerzitu. Projevilo se to ale i lidsky, na množství naprosto neznámých lidí, kteří mě, jako Středoevropanovi, vyjadřovali sympatie a pochopení, na sbírkách pro Ukrajinu, které probíhaly všude možně, i na záplavě ukrajinských vlajek, které se po širokém dalekém okolí vyrojily. Mýtus o Američanech, které dění mimo USA nezajímá, padnul hned v únoru, kdy ze Států okamžitě začala proudit vládní i soukromá podpora ukrajinskému státu. Tohle zdaleka nebyl a není standard ani u mnoha evropských zemí.
cernoch3

Foto: Konec výuky a památeční fotografie. Výuka na Dartmouth College je náročná a intenzivní, ale studenti jsou bezva, květen 2022.

A ostatní mýty? Zbraň jsem viděl přesně jednu, a sice kulovnici v lese. Auto je v USA základ, na druhou stranu místní řidiči se ohleduplností a kázní s Čechy naprosto nedají srovnávat. Kvalitní pivo z menších pivovarů je v Nové Anglii naprostý standard. Jak nakonec říká kolega Fulbrightista: „Všude je chleba o dvou kůrkách.“ Já k tomu dodávám - pokud můžete vyrazit na Fulbright, vyražte. Svět za velkou louží na vás čeká a nebudete zklamaní.
cernoch4

Foto: Live free or die – New Hampshire je baštou amerických libertariánů, podzim 2021.

 

Fulbrightova komise2Zdroj: Komise J. Williama Fulbrighta

Článek vyšel v září 2022 v rámci blogu Komise J. Williama Fulbrighta s názvem Fulbright Reality Czech.