facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Nová aplikace pomůže najít nabíjecí stanice pro elektromobily

18. 12. 2022
Nová aplikace pomůže najít nabíjecí stanice pro elektromobily

Elektromobilita v České republice nabývá na oblibě. Čeští výzkumníci proto vyvíjejí aplikaci, která vše zmíněné zahrnuje a rovnou umožní provést i platbu za čerpanou elektřinu. Projekt podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR) v programu Ministerstva průmyslu a obchodu TREND částkou ve výši téměř 3 milionů korun.

stock electric car

Obliba elektromobility stoupá v Českou i ve světě. Ukazuje to nejen rostoucí počet dobíjecích stanic na našem území, ale také zvyšující se počet uživatelů elektromobilů. Pro řidiče těchto vozů je důležité mít povědomí nejen o stanicích samotných, ale také o jejich vzdálenosti a obsazenosti. V současnosti je v ČR přitom k dispozici kolem 1500 veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily. Pokud vezmeme v potaz trend různých evropských zemí, jako je například Nizozemsko, lze u nás očekávat rychlé navýšení počtu stanic.

Pro české řidiče je elektromobilita stále novinkou, a proto aplikace, která umožní rychlou orientaci mezi stanicemi a usnadní jejich užívání, je rozhodně vítaná. Tu připravují odborníci ze společnosti Telematix Software, a. s., a z Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze.

Vyvíjený software bude umět v reálném čase zpracovávat relevantní data a poskytne uživatelům informace o lokaci nejbližších stanic, dostupnosti a aktuální ceně elektrické energie. Budoucí uživatelé si tak budou moci zvolit vyhledávání trasy, a pokud do ní zároveň zadají i data o svém vozu, vyhledaná trasa vezme v potaz dostupné nabíječky na trase nebo v jejím okolí a dojezd vozidla.

„Očekává se, že v roce 2040 elektromobily dosáhnou 35% podílu na celkových prodejích všech aut. Taková aplikace, která dovede řidiče elektromobilu do požadovaného cíle bez toho, aniž by musel sám předem složitě plánovat dobíjecí zastávky, bude mít velké využití,“ doplnil Petr Konvalinka, předseda TA ČR.

„V průběhu řešení projektu jsme také vyvinuli modul pro podporu navigace elektromobilů, který byl integrován do běžně prodávané navigační aplikace Dynavix. Ten obsahuje databázi nabíjecích stanic s jejich polohou a s dostupnými technickými detaily, jako jsou například druhy nabíjecích konektorů, informace o případné otevírací době nebo o jejím provozovateli,“ vysvětlil Tomáš Tvrzský, vedoucí vývoje ve společnosti Telematix Software, a. s.

Dynavix s podporou elektromobility je jednou z několika málo navigací, která takovouto funkci nabízí. „Zatím se speciálními úskalími navigace elektromobilů nikdo moc nezabývá. Je samozřejmě otázkou, jak to bude do budoucna,“ upozornil Tvrzský.

 

Zdroj: Technologická agentura ČR