facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Devět studentů obdrželo stipendium Bakala Foundation

14. 6. 2023
Devět studentů obdrželo stipendium Bakala Foundation

Nadace Bakala Foundation završila čtrnáctý ročník stipendijního programu Scholarship. Přihlásilo se do něho celkem 164 českých studentů a studentek, jejichž snem je vystudovat prestižní univerzitu v zahraničí. Odborná porota rozhodla o udělení stipendia devíti z nich. Noví stipendisté vyrazí na školy do Velké Británie, ale také do Spojených států amerických, Francie či Německa.

Bakala Scholarship 2023

Finalisté programu Scholarship 2023.

„Studium na špičkové univerzitě formuje nadání a inspiruje v dalším rozvoji a kariéře,“ uvedl Zdeněk Bakala, zakladatel nadace, která od roku 2010 program organizuje. „Naši absolventi se vrací zpět s vynikajícími znalostmi i mezinárodními kontakty. Snoubí se v nich zdravé ambice s pokorou. Rád vidím, že jsou nejen odhodláni uspět profesně ve svém oboru, ale také se angažovat ve svém okolí a zlepšit svět kolem sebe."

Žadatelé o stipendium prošli tříkolovým výběrovým řízením, jehož finálové kolo, pohovory s odbornou komisí, se konalo ve dnech 6. – 7. června 2023 v pražském sídle nadace. Bylo k nim pozváno celkem 20 finalistů. Studenti měli možnost se během dvacetiminutového rozhovoru osobně představit a v přátelské atmosféře s porotci hovořit o svých oborech a motivaci studovat v zahraničí. V porotě i letos zasedla předsedkyně správní rady nadace Bakala Foundation, Michaela Bakala.

„Rozhovory se studenty jsem si jako obvykle nesmírně užila. Je skvělé vidět, že dnešní mladí lidé se nebojí jít svou vlastní cestou. Jsme nadšeni z jejich odvahy a pracovitosti,“ řekla Michaela Bakala při zahájení slavnostního večera v Kaiserštejnském paláci, jímž dvoudenní událost vyvrcholila. „Vnímám také, že se studenti více věnují sebevzdělávání. Doplňují si vědomosti svými individuálními aktivitami a nečekají, že je vše naučí škola.“

Devět stipendistů a stipendistek, kteří uspěli v letošním výběrovém řízení, získalo stipendijní příslib na studium ve čtyřech zemích světa. Mezi nimi nejvíce, celkem pět, zamíří do Velké Británie. Zde si dva studenti vybrali University of Cambridge a po jednom v pomyslném seznamu vysněných škol figuruje Imperial College London, University of Manchester a University of Warwick.

Dva studenti zamíří přes oceán, konkrétně do Spojených států amerických, kde si vybrali univerzity podobných jmen, avšak velmi odlišných zaměření - Berklee College of Music a University of California v Berkeley. Jeden ze stipendistů za studiem vycestuje do Německa na Heidelberg University a jedna stipendistka směřuje do Francie na univerzitu Sciences Po.

Sedm studentů z nových stipendistů bude studovat bakalářské programy a dva nastoupí k magisterskému studiu.

A jaké obory si talentovaní studenti zvolili? Od přírodních věd a medicíny, přes biomedicínské inženýrství, ekonomii a politické studie, matematiku se statistikou, moderní literaturu, až po krajinářskou architekturu nebo hru na cimbál.

 

Zdroj: Bakala Foundation

Foto: Ondřej Besperát