facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Brusel schválil evropský rozpočet na příští rok. Výzkum dostane peníze navíc

26. 11. 2019
Brusel schválil evropský rozpočet na příští rok. Výzkum dostane peníze navíc

Minulý týden se Evropská rada a Evropský parlament shodly na finální podobě evropského rozpočtu na rok 2020. Větší množství prostředků získá řada prioritních oblastí – evropský výzkum a vývoj dostane navíc 300 milionů eur.

1280px European Parliament Strasbourg Hemicycle Diliff

Během minulého týdne se klíčové evropské instituce – Evropská rada a Evropský parlament – shodly na evropském rozpočtu pro příští rok ve výši 168,7 miliard eur. Jeho hlavní priority na příští rok budou ekonomický růst a konkurenceschopnost, klima, bezpečnost a migrace. Peníze navíc získaly programy na podporu zaměstnanosti mladých ale i program Horizon 2020.

Evropský rámcový program na podporu výzkumu, vývoje a inovací dostane na poslední rok své existence o 300 milionů eur víc, než bylo plánováno. Celkově tak rozpočet programu na příští rok dosáhne výše 13,5 miliard eur. Z části je to také z toho důvodu, že Evropská komise má zájem utratit zbylé prostředky v programu. Dalším důvodem je plánovaný odchod Velké Británie z EU – lze totiž předpokládat, že evropský rozpočet na příští roky se bude muset s odchodem země z Evropské unie nezanedbatelně zeštíhlit.

O novém sedmiletém rámcovém programu Horizon Europe se stále ještě jedná. Evropská komise zatím navrhuje rozpočet ve výši 94,1 miliard eur, zatímco Evropský parlament chce až 120 miliard eur. Se sílícím tlakem na úspory kvůli brexitu a s tlakem jednotlivých členských zemí na udržení vyššího rozpočtu na kohezní programy se ovšem zatím zdá, že výsledná částka bude mnohem nižší. Odborníci zatím odhadují, že se bude pohybovat okolo 80 miliard eur.

Hlasování o novém rozpočtu na příští rok by v Evropském parlamentu mělo proběhnout ve středu 27. 11. 2019.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: ScienceBusiness, Evropská komise