facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Dream Chemistry Award letos získal Dr. Eric Daniel Glowacki

9. 12. 2018
Dream Chemistry Award letos získal Dr. Eric Daniel Glowacki

Letošním vítězem mezinárodní soutěže Dream Chemistry Award se stal Dr. Eric Daniel Glowacki z Univerzity v Linköpingu ve Švédsku. Vědecká komise při udělování ceny vyzdvihla jeho projekt zabývající se katalyzátory pro výrobu čisté energie z peroxidu vodíku.

Dream Chemistry Award

Chemická soutěž Dream Chemistry Award je organizována významnými vědeckými ústavy v Polsku a v České republice za podpory světově proslulých chemiků. Cenu uděluje mezinárodní porota, letos ji získal Dr. Eric Daniel Glowacki z Univerzity v Linköpingu ve Švédsku.

„Dream Chemistry Award je unikátní soutěž. Ve srovnání s jinými cenami není udělována za konkrétní výsledek, ale za vědecký projekt, který je smělý, vizionářský a který čeká na svou realizaci. Je to cena pro vědce, kteří se nebojí snít a kteří míří za svými sny nikoli kvůli sobě, ale proto, aby se ze světa stalo trochu lepší místo pro nás pro všechny,“ shodují se koordinátoři soutěže prof. Robert Holyst (IChF PAN) a prof. Pavel Jungwirth (ÚOCHB). „To jedinečné vědecké zanícení, které je jedním z hlavních faktorů pohánějících rozvoj civilizace, bylo v prezentacích letošních finalistů dobře viditelné.”

Laureát letošní ceny Dr. Glowacki získal vítěznou sošku a peněžitou cenu 10 000 eur za projekt „Abundant organic catalysts for a peroxide clean energy cycle (Hojně se vyskytující organické katalyzátory pro výrobu čisté energie z peroxidu)“. Jeho hlavní myšlenkou je generování a ukládání čisté energie z peroxidu vodíku.

„Peroxid vodíku, H2O2, se už dlouho používá jako palivo do raket. Můj sen se ale týká něčeho jiného: přípravy katalyzátorů ze zdrojů v přírodě hojných, které by umožnily efektivně, levně a bezpečně generovat, ukládat a uvolňovat energii z peroxidu vodíku,” říká Dr. Glowacki. „Podobně jako jeho příbuzné palivo H2 lze i peroxid vodíku použít pro energetický cyklus bez uhlíku. Oproti vodíku je ovšem H2O2 stabilní kapalina, která nevyžaduje stlačování. Možnost použití peroxidu vodíku jako na okolí nezávislého energetického oběživa byla navržena už dávno, ale katalyzátory potřebné pro využitelnou konverzi peroxidu zatím nejsou k dispozici. Právě otázka, jak je získat, je jádrem chemického konceptu mého snu: jak chemicky upravit některé látky tak, aby se peroxidový energetický cyklus mohl roztočit.”

Dream Chemistry Award 2

Dr. Glowacki je autorem 56 vědeckých článků, které mají více než 2600 citací. Studoval na Univerzitě v Rochesteru, USA a doktorát obhájil v roce 2013 na Univerzitě Johanna Keplera v rakouském Linzi s prací z oblasti technické chemie. Zabývá se především bioelektronikou, supramolekulární chemií a krystalovým inženýrstvím. Spolupracuje s výzkumnými týmy z Japonska, Spojených států, Itálie, Chorvatska, Německa a Polska.

Soutěže se mohou účastnit vědci do 37 let věku, kteří obdrželi doktorát před méně než 8 lety. Kandidáti mohou být do soutěže nominováni pouze vědci s doktorským titulem a praxí v přírodních vědách delší než 10 let. Nominovaní kandidáti posléze předkládají své soutěžní projekty.

Více podrobností o soutěži naleznete zde. O loňském ročníku soutěže, který se konal v Praze, jsme psali zde.

 

Zdroj: ÚOCHB