Na pátém ročníku Veletrhu vědy, který se uskuteční od 6. do 8. června 2019 v PVA EXPO Praha, se představí více než 100 vystavovatelů. Akci doplní třicítka přednášek, panelových diskusí a science show. Významní čeští odborníci se letos sejdou nad tématy, jako jsou světelné znečištění, nanotechnologie, etické důsledky umělé inteligence nebo jedy v potravinách.
Veletrh vědy letos nabídne během tří dnů více než 100 stánků. Zájemci si vyzkoušejí experimenty v různých vědeckých oborech, zapojí se do workshopů a vědeckých dílen a nahlédnou také pod ruce vědců! Návštěvníci si tak zažijí, jaké je to být v kůži a čase profesora Otty Wichterleho a budou mít možnost vyrobit si silonky, jak se to před více jak 50 lety podařilo právě jemu. Zjistí, jak funguje chytrá domácnost, jak se upravuje pitná voda a jaké jsou možnosti využití leteckého a satelitního snímkování. Dozví se více o vězeňském slangu a jak se dříve psaly ilegální dopisy z vězení.
Středoškolské týmy z celého světa zavítají na Veletrh vědy na světové finále Horizon Grand Prix, unikátní šestihodinový závod, jehož cílem je ujet co nejvíce okruhů na závodní dráze s vlastním modelem autíčka na vodíkový pohon.
Budějovičtí biologové z Biologického centra AV ČR dorazí na veletrh ve svém stylovém stříbrném karavanu, který využívají jako interaktivní vědecký showroom pro prezentaci vědy a výzkumu. A nepřijedou sami – jejich letošní expozice se zaměří na výzkum parazitů.
Doprovodný program
Stánky vystavovatelů doplní přednášky, vědecká představení a panelové diskuse, které se v dopoledních hodinách tematicky zaměří zejména na školy a rodiny s dětmi. Úžasné divadlo fyziky (ÚdiF) tentokrát dorazí rovnou s několika představeními, mj. i s Příběhem žárovky. Nejmladší návštěvníky čeká chemické divadélko pro nejmenší. Popularizátorka vědy Květa Stejskalová z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR si posvítí citronem na duhu.
Světelné znečištění, jídlo jako (ne)přítel a etika v robotice
Panelové diskuse s Václavem Moravcem a odborníky české vědy se zaměří na témata současné společnosti a špičkového výzkumu. Pozvánku do čtvrteční diskuse Bojíte se tmy přijali Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR, Lenka Maierová – expertka na kvalitu světelného prostředí v budovách, Hynek Medřický – světelný technik zabývající se dlouhodobě vlivem světla na lidský organismus a Anna Pasková, ředitelka odboru politiky životního prostředí a udržitelného rozvoje Ministerstva životního prostředí.
V pátek čeká návštěvníky panelová diskuse Jídlo jako (ne)přítel zaměřující se mj. na jedy v potravinách, sobotní panel Robot a jeho (s)vědomí se ponoří do problematiky etických a sociálních důsledků umělé inteligence a robotizace.
Posviť si citronem na duhu
„Veletrh vědy láká stále více návštěvníků. Proto jsme se letos rozhodli rozšířit doprovodný program o další sál. Nejmenší návštěvníci zde mohou vidět chemické divadélko neboli chemdidlo Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Dětem představí pokusy s běžnými potravinami a látkami, s nimiž rodina doma v kuchyni pracuje. Pro starší a náročnější publikum jsou určeny přednášky o použití nanotechnologií ve fotovoltaické přeměně nebo výzkumu České geologické služby na Antarktidě,“ dodává k programu PR manažerka veletrhu Andrea Saláková.
Setkání pro zaměstnance AV ČR s předsedkyní
Na čtvrteční program naváže setkání s předsedkyní Akademie věd ČR Evou Zažímalovou. Zváni jsou všichni zaměstnanci s rodinami, pro které bude připraven doprovodný program a malé pohoštění.
Vstup zdarma, registrace nutná
Veletrh vědy pořádá Akademie věd ČR. Za pět let jeho existence z něj vytvořila jednu z největších populárně-naučných akcí u nás. O její úspěšnosti svědčí i to, že se stala nejrychleji rostoucím veletrhem v ČR a je nejsledovanější mezi příznivci nových technologií, inovací a mladou generací obecně. V loňském roce zavítalo na Veletrh vědy rekordních téměř 25 tisíc návštěvníků!
Vstup na veškerý program je zdarma. Veletrh vědy lze navštívit vždy od 10:00 do 18:00 hod. Na přednášky, vědecká představení a panelové diskuse doporučují organizátoři z kapacitních důvodů provést rezervace, které byly spuštěny spolu se zveřejněním programu na webových stránkách www.veletrhvedy.cz.
Zdroj: Akademie věd ČR
- Zdroj: Akademie věd ČR
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
- Datum od: 6.6.2019
- Datum do: 8.6.2019