Letošní Noc vědců se uskuteční už 24. září 2021 v kontaktní i online podobě. Stejně jako v minulých letech, i letos se k události plné vědy a poznání připojí školy a vědecká pracoviště napříč celou Českou republikou. Tématem aktuálního ročníku je čas.
Noc vědců je akce, která v jeden večer „oživí“ stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Návštěvníci proplouvají laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a jdou do hloubky aktuálních témat. Děti, dospělí, senioři, každý zapálený pro vědu je vítaný.
V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi. V současnosti probíhá akce pod národní koordinací Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. V roce 2020 se právě zmíněným univerzitám podařilo získat prestižní evropský projekt Marie Skłodowská-Curie, díky kterému se česká Noc vědců dostává i na evropskou mapu.
Na co se můžete těšit letos?
Tak jako každý rok, i letos si zapojené instituce připravily nabitý program. Z prezenčních událostí bude jistě stát za návštěvu Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, která si připravila akci s názvem Pokusy a experimenty ve Zlíně. V prostorách Fakulty technologické a na nádvoří Zlínského zámku se vám dostane příležitosti ozkoušet si nejrůznější pokusy, experimenty a na vlastní oči sledovat, jak vám věda probíhá před očima. Vezměte děti i sebe a připravte se na hutnou dávku zážitků i poznatků.
Na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem se pro změnu můžete seznámit s Ozdobnicí obrovskou, zázračnou rostlinou, která kouše. Miscanthus Giganteus je v popředí zájmu našich vědců již celé desetiletí. Stojí v centru výzkumu fytoremediace, která je v regionu, jako je ten Ústecký, atraktivní myšlenkou, uváděnou již částečně i do postindustriální praxe. Tamní vědci vám o Ozdobnici řeknou úplně všechno a pro děti je připravena interaktivní stezka odvahy.
V našem hlavním městě můžete pro změnu navštívit Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, kde vám mimo jiné vysvětlí, co čas udělá s pivem. Nudit se návštěvníci nebudou ani v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Ten si pro vás připravuje přednášky, exkurze do laboratoří, pokusy pro děti, chemickou show i prohlídku tajemných zákoutí ústavu.
Letos také online
Jak už jsme psali v úvodu, Noc vědců letos proběhne také online. Například Univerzita Palackého v Olomouci si připravila online přednášku o vývoji nemocí v čase. Na otázku, kolik máme času na předpověď počasí nebo jak astronomové zkoumají čas (1, 2, 3), pro změnu odpoví Akademie věd ČR. Pokud byste se rádi dozvěděli, jak plánovat volný čas dětí, aby nepodlehly nástrahám online světa, pusťte si přednášku Ostravské univerzity.
Program Noci vědců je opravdu vyčerpávající, proto se raději podívejte do programu akce, ať si můžete v klidu promyslet, jakých událostí se chcete účastnit.
Autor: Vědavýzkum.cz (SA)
Zdroj: Noc vědců
- Zdroj: Noc vědců
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
- Datum od: 24.9.2021
- Datum do: 24.9.2021