Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Noc plná přednášek, workshopů a dalších aktivit, které vás vtáhnou do světa vědy, vypukne už zítra. Pojďte se s námi podívat na malou ochutnávku toho, na co se můžete těšit napříč vysokými školami a výzkumnými institucemi po celém Česku!

9

Tématem letošního ročníku je čas a zván je kdokoli, koho věda zajímá anebo se prostě jen chce dozvědět více o světě kolem nás. To své si najdou nejen dospělí, ale i ti nejmenší. Letos se Noci vědců můžete účastnit nejen prezenčně v institucích, ale také online.

Vypěstujte si vlastní bakterie nebo se připojte k hvězdářům

Program si letos připravila celá řada institucí. Přinášíme vám malý výběr toho, na co se můžete těšit. Všechny události napříč celou Českou republikou najdete na webu Noci vědců. Celý program navíc můžete mít u sebe v mobilu díky aplikaci Noc vědců. Ta má navštěvníkům pomoci v orientaci na jednotlivých místech, ke stažení je pro aplikaci Android a iOS. Lidem bude takovým průvodcem v kapse. „Obsahuje vše, co návštěvník potřebuje pro návštěvu Noci vědců. Pokud si uživatel už vytvořil na webu svůj program, po přihlášení ho najde i v aplikaci. Díky přehledné mapě pak aplikace pomůže návštěvníkům přímo v „terénu“. Mimo samozřejmých funkcí jako zobrazení a vyhledávání v programu, filtrace událostí, jejich popis a popis míst, na kterých se konají, se mohou i rezervovat na události, které jsou kapacitně omezeny,“ upřesňuje funkce mobilní aplikace vývojář Lukáš Novák.

V Olomouci na Univerzitě Palackého jsou pro návštěvníky připraveny komentované prohlídky hlavní univerzitní knihovny, prezentace novorozeneckého oddělení fakultní nemocnice, přednášky, pokusy, výstavy, dílničky a další zajímavosti pro děti i dospělé. Například na tamní fakultě tělesné výchovy zjistíte, za jaký čas vylezete horolezeckou stěnu. Na stejné fakultě se dozvíte například i to, jak se postupem času u člověka vyvíjí tzv. diving reflex neboli potápěčský reflex, tedy potápěčská reakce na ponoření do vody.

Fakulta zdravotnických věd pak představí výstavu porovnávající péči v minulosti a současnosti, kterou si bude možné odnést domů v podobě pexesa. Povídat se bude také o nemocech a vybraných vyšetřeních. Na tamní přírodovědecké fakultě se zase dozvíte, jakou roli hraje čas při výzkumu léčby rakoviny nebo co jsou to atomové hodiny.

Výstava přibližující, jak zub času nahlodává kosti, bude ke zhlédnutí v nové expozici Ústavu normální anatomie Lékařské fakulty UP. Zpřístupněno bude také oblíbené Anatomické muzeum, kam mohou bez doprovodu pouze návštěvníci starší 15 let. Jakou roli hraje čas při záchraně lidského života a v čem spočívá nenahraditelná role urgentní medicíny, kdy může o osudu pacienta rozhodnout jediná vteřina, přiblíží exkurze na pracovišti simulační medicíny, během které si návštěvníci vyzkouší také záchranu života. Na workshopu Poznej svoje bakterie si pak zájemci mohou vypěstovat vlastní bakterie.

V Ústí nad Labem se v rámci Noci vědců zaplní vědou všech osm pater Centra přírodovědných a technických oborů (CPTO) Univerzity J. E. Purkyně. Při vstupu do kampusu se nechte vtáhnout do děje prožitkovou stezkou fakulty životního prostředí. Již z dálky patrně uslyšíte směsici lákavých zvuků, což jsou buď výbuchy experimentální chemické show katedry chemie PřF UJEP, nebo některá z audiovizuálních projekcí realizovaných na venkovních terasách CPTO. Bez obav vstupte dovnitř CPTO a hned v prvním patře si třeba vytiskněte rybu. Ve druhém se zapojte do fyzikálních pokusů s dusíkem, vakuem a plasmatickou modifikací.

2 Vědkyně UJEP Hana Malinská

Hana Malinská, vědkyně z UJEP

Pokud na vás z toho shonu půjdou mrákoty, stavte se ve 3. patře v respiriu, kde to vše rozdýcháte díky ukázkám příkladné manuální i přístrojové resuscitace. Potom se v klidu vraťte dolů do suterénu, dejte si dobrou univerzitní kávu a v rozdýchávání pokračujte třeba na parkovišti před CPTO, při exkurzi do mobilního výzkumného pracoviště FSE UJEP, tzv. behaviorálního kamionu, který vám ukáže, jak se (ne)chovat.

Následovat by mohlo rodinné focení ve vědeckém foto koutku, odevzdání dětí do kreativního koutku v přilehlé menze a poté rozjařená cesta proskleným výtahem za další zábavou do vyšších pater CPTO. Tam na vás čekají závody robotů, ukázky nejnovějších dronů, kvízy, soutěže a exkurze nebo třeba 3D pískoviště, na kterém si zahrajete na bohy.

V poněkud vážnějším stylu poběží současně v 1. patře od 17:00 do 21:00 h zajímavé přednášky na téma ČAS. A až toho všeho budete mít dost, přesuňte se do menzy, kde vás od 18:00 h bude bavit 7 ostřílených stand up komiků. Za tmy se pak také nezapomeňte připojit k některé skupince hvězdářů, kteří vás vyvezou až na střechu CPTO a ukáží vám (mnohem víc než) Polárku.

Atraktivní pohled na vědu připravili také výzkumníci ze všech sedmi fakult Univerzity Pardubice. Desítky možných podob a významů času najdou zájemci v praktických ukázkách. Každý se může zamyslet nad tím, za jakou nejkratší dobu je možné překonat vlakem určenou vzdálenost, na jakém principu fungují binární či modré hodiny nebo nad tím, jak se na výtvarných dílech projevuje „zub času“. Vše si mohou děti i dospělí sami vyzkoušet. Součástí programu bude novinka – kinosál Noci vědců, ve kterém univerzita nabídne speciálně natočená videa i rozhovory s vědci.

Obr.1 Univerzita Pardubice otevře na Noc vědců svůj kampus autor A. Zeiner

„Je skvělé, že můžeme po dvou letech přivítat zájemce o vědu přímo na naší univerzitě. Podporujeme zájem dětí i veřejnosti o poznání, vzdělání a vědu představujeme populárně-naučnou formou. Nyní jsme připravili Noc vědců, ale pravidelně je to také Science Point na Sportovním parku Pardubice a v rámci Univerzity v pohybu i oslovení základních a středních škol,“ uvedla prorektorka pro vnější vztahy Univerzity Pardubice Andrea Koblížková.

Do noci vědců se zapujuje i Česká zemědělská univerzita v Praze. V jejích prostorách budete mít příležitost prozkoumat vývoj v čase krajiny, zvířat, vozidel ale i další techniky. Zároveň si budete moci mnohé vyzkoušet, zažít i ochutnat. „Zjistíme, jak je někdy načasování důležité i jak se dá čas ušetřit. Návštěvníky všech věkových kategorií i zájmů čekají přednášky, komentované ukázky, výstavy, hry i poznávačky. Věřím, že program Noci vědců všechny zaujme, díky tomu, že se na něm podílely všechny naše fakulty, je skutečně pestrý,“ říká vedoucí oddělení Marketingu a propagace ČZU a koordinátorka letošní Noci vědců Karolína Křtěnová. „V rámci doprovodného programu, kterým plánujeme tento nevšední zážitek zpestřit, si můžete dát i něco dobrého k jídlu a pití, posedět či se vyfotit u fotostěny - to vše vás čeká na meeting pointu u slunečních hodin,“ dodává.

71682019 2485453611504586 6385052253731946496 o

Svůj program má také Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Ta zve do svých prostor Laboratorního centra Fakulty technologické a Centra polymerních systémů, kde bude mít připravený program nabitý přednáškami, workshopy a experimenty. Letos poprvé se program rozšíří také na Zlínský zámek.

„Na letošní ročník se kvůli loňským opatřením těším už dva roky. Možná o to více, že se letos podíváme na novou lokaci na Zlínském zámku. Z programových položek bych za sebe zmínil workshopy, díky kterým si návštěvníci vyzkouší vědu na vlastní kůži, mimo jiné mohou ochutnat hmyz, nebo jak se proměňují polymery v čase. Mimo to však chystáme oblíbené experimenty, hry a soutěže,“ přibližuje program koordinátor Noci vědců ve Zlíně, Michal Rouchal.

noc vedcu 2021 z 1080x675

Za dveřmi Laboratorního centra Fakulty technologické si mohou návštěvníci vyzkoušet nejrůznější pokusy, virtuální realitu, zahrát si hry, podívat se na snímky z dílny Audiovizuální tvorby Fakulty multimediálních komunikací nebo si procvičit svou angličtinu s Fakultou humanitních studií. Ani letos pak nebude chybět přednáškový maraton Science Café, ve kterém vědci z Univerzity Tomáše Bati přiblíží zájemcům z řad veřejnosti svět mikrobů, chemie či piva.

Zlínský zámek zase uvítá hry od Fakulty managementu a ekonomiky, zlínské Eurocentrum bude mít připravené kvízy a soutěže o skvělé ceny a v neposlední řadě také otrokovické Experimentárium předvede zapálené mladé vědce v akci. Ve velkém sále zazní pásmo krátkých přednášek 10 minut o vědě. A nakonec také bude otevřena umělecká laboratoř v podobě výstavy DIPLOMKY absolventů Fakulty multimediálních komunikací. Své dveře také otevře Hvězdárna Zlín, která od 18.00 do 22.00 hodin nabídne přednášky o čase v astronomii.

Ačkoli prezenční forma Noci vědců proběhne v plné parádě, některé části loňského online programu se osvědčily. Proto si i letos mohou zájemci vychutnat kousek vědy z pohodlí domova. Jednou z nich je online hra „Nevím, dál“, díky které si soutěžící otestují své mozkové závity a znalost pojmů z některých oborů, které se na univerzitě učí. Zahrát si ji lze nejen na Noci vědců, ale také kdykoli v pohodlí svého domova na adrese www.nevimdal.cz.

Druhou položkou v online programu jsou podcasty. Ve třech epizodách „nocovědní“ série procházejí tématy kryptoměny, nekonečné trvanlivosti potravin a univerzálnosti obuvi. Poslechnout si je můžete na svých oblíbených streamovacích platformách na kanále Noci vědců.

Ačkoli už náš článek nabízí velkou spoustu velmi zajímavých událostí, jde jen o ochutnávku z toho, co vše můžete zažít na letošní Noci vědců. Podívejte se proto na web Noci vědců nebo si stáhněte aplikaci a zjistěte, co se chystá konkrétně ve vašem městě.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj: Noc vědců, UPOL, UPCE, UJEP, ČZU a UTB 

 

  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
Kategorie: Akce