Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Týden vědy a techniky AV ČR má za sebou dvě úspěšné dekády, a tak mu organizátoři letos připravili nový koncept i název. Největší vědecký festival v Česku bude především ve znamení samotné Akademie věd ČR. Nezastřeší ho jen jedno hlavní téma jako v minulosti, ale naopak: věda a výzkum se představí ve všech svých podobách. První ročník pod názvem Týden Akademie věd ČR potrvá do 7. listopadu.

2021 11 02 TAV galerie 09

Týden Akademie věd ČR je vědecký festival, který plynule navazuje na dřívější Týden vědy a techniky AV ČR. Zahrnuje přednášky, výstavy, akce na pracovištích, dokumentární filmy, workshopy a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory. Festival je určen jak studentům, pro které jsou připraveny především přednášky a exkurze v dopoledních hodinách, tak široké veřejnosti, na kterou cílí program v odpoledních a večerních časech. První ročník festivalu Týden Akademie věd ČR probíhá v termínu od 1. do 7. listopadu. Akci pořádá Akademie věd ČR a na organizaci festivalu se podílí všechna pracoviště Akademie věd ČR. 

Na úvod festivalu se předávaly Ceny předsedkyně Akademie věd ČR za propagaci či popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Za dlouhodobou činnost v této oblasti předsedkyně AV ČR ocenila tři osobnosti ze tří hlavních vědních oblastí Akademie věd ČR (živá příroda, neživá příroda, humanitní vědy).

2021 11 02 TAV galerie 06

Program napříč pracovišti 

Bohatý program je připraven nejen v sídle Akademie věd na Národní třídě v Praze, ale především ve vědeckých pracovištích. „Týden Akademie věd bude pojat jako svátek instituce jako takové. Nadále budeme spolupracovat s univerzitní sférou coby vědeckým partnerem, a společně tak představíme veřejnosti současnou českou vědu. Důraz budeme klást na prezentaci toho nejzásadnějšího vědeckého bádání a na aktuální úspěchy našich vědeckých pracovníků za poslední rok,“ říká předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová

Návštěvníkům se prezenčně i online představí nejen nejnovější úspěchy, ale také dlouhodobá práce vědců a vědkyň. Pro zájemce o vědu je připraveno téměř 500 akcí po celé republice a napříč všemi vědními oblastmi. Po loňském úspěchu zůstává část programu online. Například přednášky „Z Národní“, na které bude navazovat živá diskuse s vědci a diváci budou moci klást dotazy k tématu. Přednášek v tomto bloku bude celkem čtrnáct. Panelové diskuse na téma přínosu a rizik geneticky modifikovaných potravin se zúčastní i předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a s ní vědci Helena Tlaskalová-Hogenová, Jaroslav Doležel a Aleš Pečinka.

Na festivalu bude přednáše také Jan Perner, který již dnes odpoledne představí, jak postupuje vývoj vakcín proti lymské borelióze. O vlastnostech osobnosti a jak je uplatnit při prohlubování sebepoznání i poznávání druhých lidí bude online přednášet Martina Hřebíčková z Psychologického ústavu. Každá z online přednášek bude vysílaná na Facebooku a YouTube kanálu festivalu.

Exkurze na pracovištích, umělecké výstavy a stand-upy mladých vědců

Dveře svých ústavů během Týdne Akademie věd ČR otevřou téměř všechna pracoviště. Zájemci se prostřednictvím přednášek, workshopů a exkurzí seznámí s pracovním prostředím vědců a jejich aktuálním výzkumem.

Letos pro festival vznikl také nový formát s názvem „Vědecká zasTÁVka“, který chce neotřelým způsobem představit práci mladých vědců a vědkyň z Akademie věd ČR. Ve svých přednáškách odlehčenou formou zájemcům prozradí, jak se k vědě dostali, co zkoumají a proč je jejich obor zajímá.

2021 11 02 TAV galerie 18

Budova Akademie věd ČR na Národní bude po celý týden hostit hned tři výstavy. První vznikla ve spolupráci s mladými umělci a tvoří ji deset děl, která reagují na vědecké výzkumy pracovišť Akademie věd ČR. Druhou tvoří výherní fotografie soutěže zaměstnanců Akademie věd ČR „Věda fotogenická“. Ta propojuje svět vědy se světem umění a představuje práci i volný čas vědců a vědkyň skrze čočku jejich fotoaparátu. Poslední výstava „Kopie a falzifikáty v portrétní miniatuře“ je zaměřená na vývoj tohoto specifického výtvarného směru s využitím fotografických a grafických technik.

Vstup na všechny akce je zdarma, z důvodu protiepidemických opatření a omezené kapacity je na některé z nich třeba registrace. Na prezenčních akcích je třeba dodržovat platná vládní nařízení.

Podrobný program včetně záznamů je dostupný na webu Týdne Akademie věd ČR.

 

Zdroj: Akademie věd ČR

redakčně upraveno

 

  • Zdroj: Akademie věd ČR
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
Kategorie: Akce