facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Noc vědců 2019

22. 8. 2019
Noc vědců 2019

V pátek 27. září 2019 se uskuteční další výroční Noc vědců, které se zúčastní na 47 českých organizací. Heslem letošního festivalu, který má popularizovat vědu v Čechách i po celé Evropě, je „šetrně k planetě“. Minulý rok navštívilo Noc vědců na 60 tisíc lidí.

ostrava ostravska univerzitaNoc vědců je akce pro veřejnost, která vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím hlavním posláním je popularizace vědy. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny vysoké školy, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show a hudební vystoupení. Od roku 2015 Noc vědců probíhá i v Čechách.

Loňský ročník Noci vědců zároveň přivítal v celé republice rekordní počet více než 60 000 návštěvníků. Nabitý program lákal zájemce na půdu vysokých škol, vědeckých pracovišť i knihoven. Například Česká astronomická společnost byla reprezentována více než dvaceti hvězdárnami napříč republikou. Noc vědců probíhala celkem na více než 30 místech v ČR a dle statistik pořadatelů překročila návštěvnost rekord z předchozího roku. K tomu Jitřenka Navrátilová, národní koordinátorka Noci vědců, dodává: „Rekordní návštěvnost nás nesmírně potěšila, dostali jsme zpětnou vazbu od organizátorů ze všech koutů republiky, která byla především pozitivní.“ Fotografie z minulého ročníku naleznete v galerii níže.

Letošní ročník se bude konat 27. září 2019 a zúčastní se ho na 47 českých vědeckých institucí, škol, firem i knihoven.

Bohatý program chystá mnoho vysokých škol a výzkumných institucí.

Sídlo Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze bude pro návštěvníky otevřeno od 17:30 do 22:00 hodin. Připraveny jsou diskuse, filmové projekce, výstavy nebo soutěže. Na ekologii a udržitelnost ve světě techniky se zaměří na brněnském VUT, své brány otevřou i desítky běžně nepřístupných laboratoří a pracovišť na Univerzitě Palackého v Olomouci. Univerzita Jana Evangelisty Purkyně nachystala program společně s Národním památkovým ústavem v Krásném Březně. Doprovodný program pak proběhne v nově otevřeném Centru biologických a environmentálních oborů. Zájemce z Pardubic a okolí čeká tentokrát Noc vědců v Technologickém areálu Univerzity Pardubice v městské části Doubravice. A to je jen nepatrný výčet z více než stovky míst celé České republiky, kde se návštěvníci mohou těšit na zajmavý program. Kompletní přehled naleznete na adrese https://nocvedcu.cz/.

V rámci Noci vědců proběhne i diskuse na téma Klimatická změna a gender, kteru pořádá NKC gender & věda dne 27. září v 19:00 v malém sále Divadla Archa.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Noc vědců